Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

01.02.2023 11:25 | Ze sítí

Ačkoliv i podle oficiálních dokumentů NATO „v euroatlantickém prostoru nepanuje mír“, u nás jsou jakékoliv zmínky o válce pobouřeně považovány za strašení. Pořad Aby bylo jasno rozkrývá, proč vládě moc nevyhovuje, když se na téma upozorňuje.

Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?
Foto: Screen Youtube
Popisek: Aby bylo jasno: Novela, která usnadňuje mobilizaci

„Andrej Babiš straší válkou.“ Jana Bobošíková v působivém sestřihu nechala slova zopakovat Janu Černochovou, Marii Bastlovou a Světlanu Witowskou. Je prý pozoruhodné, jaká shoda zavládla zejména v rozčilení nad slovy o vojácích, co chtějí válku.

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22948 lidí

Podle moderátorky pořadu Aby bylo jasno tento souzvuk znamená, že varováním před vojáky a válkou bylo ťato skutečně do živého. Co se tedy chystá?

Vysvětlení mohou nabízet slova náčelníka generálního štábu Karla Řehky, že v případě konfliktu s Ruskem, jehož pravděpodobnost prý stoupá, by muselo dojít k výběrové mobilizaci.

Bobošíková s Hanou Lipovskou zjistily, že Fialova vláda na začátku roku v tichosti schválila několik legislativních změn. Mimo jiné rozšíření pravomocí pro sběr osobních dat k usnadnění mobilizace občanů pro službu v armádě.

„Umožnit zahájení přípravných prací evidenčního charakteru a zvýšení úrovně připravenosti státu k obraně již v době mimo stav ohrožení státu, nebo mimo válečný stav je základním cílem navrhované úprav,“ stojí v oficiálním vládním dokumentu.

Druhá podstatná legislativní změna, kterou obsahuje, vyjímá z povinnosti bojovat v případě války europoslance. A také strážníky, kteří mají zajišťovat v průběhu mobilizace pořádek.

Změna je zdůvodňována tím, že podle současných pravidel nelze mobilizaci provést včas a v potřebné době. Pokud by nebyla provedena, musela by prý vláda provádět „marketingovou kampaň“.

Celé zdůvodnění ZDE

V důvodové zprávě se upozorňuje na riziko „nevole s nově vyžadovanými povinnostmi“, neboť občané po dlouhá desetiletí nebyli povinni strpět úkoly související s jejich brannou povinností.

V příštím týdnu půjde návrh do sněmovny a vláda požaduje jeho schválení ve zrychleném řízení už v prvním čtení.

Bobošíková upozorňuje také na změny, kterými v průběhu schvalovacího procesu návrh prošel. Charakteristická je podle ní třeba změna názvu. Původně se balík nazýval „Návrh zákona, kterým se mění zákony v oblasti obrany v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace“.

Nyní se nazývá „Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti obrany“.

Bobošíková také upozorňuje na detail, že poslední úpravy textu před schvalováním ve vládě neprobíhaly na Úřadu vlády nebo na příslušném ministerstvu, ale na generálním štábu armády.

Branná povinnost je povinnost občana plnit úkoly ozbrojených sil. Vztahuje se na všechny muže a ženy od 18 do 60 let. Týká se především aktivit v případě vyhlášení mobilizace.

Ta může být vyhlášena, plná nebo částečná („výběrová“, jak říká generál Řehka), pokud parlament vyhlásí stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Stav ohrožení státu může být vyhlášen, pokud je bezprostředně ohrožena svrchovanost nebo celistvost státu. Ale také pokud jsou ohroženy jeho demokratické základy. Což v situaci, kdy vládní politici běžně hovoří o svých oponentech jako o „ohrožení demokracie“, působí velmi gumově.

Pokud by parlament tento stav vyhlásil, stanovila by vláda nařízením, kdo bude povinen podrobit se odvodnímu řízení. Při výběrové mobilizaci by se vybíralo podle ročníku narození nebo odborné kvalifikace.

Bobošíková následně připomněla tresty odnětí svobody, které podle platného trestního zákoníku lze za neplnění odvodní povinnosti udělit. Jsou to až tři roky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

základní otázka: , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseelefant9 , 01.02.2023 13:17:49
Proč bych měl bránit stát, se kterým nejsme předválečně smluvně svázáni? A proč bych měl bránit tuto zem, kde nám už dnes nic, krom vlastního majetku nepatří? pro koho bych měl umírat? Pro naše politiky? Mi Rusové nic neudělali a Ukrajince mám na háku. Dostávají to, co sami 8 let druhým dělali. Nebudu ránit Ukrajnský fašismus ani ten Evropský.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…