Moderátor z Českého rozhlasu: Babišovi se může postavit ODS. Ale ne v čele s Fialou. Co Klaus ml.?

28.12.2018 9:31

O tom, kdo vyzve hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše, píše v Lidových novinách komentátor a moderátor Českého rozhlasu Tomáš Procházka.

Moderátor z Českého rozhlasu: Babišovi se může postavit ODS. Ale ne v čele s Fialou. Co Klaus ml.?
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.
reklama

„Prosincový průzkum preferencí CVVM velmi názorně a signifikantně ukazuje na stále více se prohlubující příkop mezi vládními a opozičními stranami,“ poznamenal Procházka s tím, že dobrou zprávou však je, že podstatná část opozice se konsolidovala a upevnila své postavení. Myslí tak ODS i Piráty.

„Jejich společný zisk by nyní činil 71 křesel ve Sněmovně. Kde ale sehnat další? Odpověď zní: V tuto chvíli nikde. Pětiprocentní kvórum by dle výzkumu nepřekročila žádná ze spřátelených stran (STAN, KDU-ČSL či TOP 09). V Poslanecké sněmovně by tedy zasedli zástupci nikoliv devíti, ale pěti stran,“ vypočítává Procházka, že současná vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM by pak disponovala 129 hlasy. 

A co podle něj lze vyvodit do budoucna? „Domnívám se, že přes veškerou převahu se Andrej Babiš volebního výsledku zaručujícího možnost sestavení jednobarevné vlády hnutí ANO nedočká. Proč? Čeští voliči mají totiž jakousi zvláštní tendenci zachovat status quo a chtějí být ad hoc spravedliví,“ zmínil Procházka. 

Největší opoziční potenciál vidí dle svých slov v obrozené ODS, která na svou stranu může přetáhnout zejména voliče hnutí ANO. „Chybí jí ovšem charismatický lídr, který by tuto šanci dokázal zužitkovat. Současný předseda Petr Fiala jím při vší úctě není. ODS musí totiž vystupovat jako tradičně pravicová, konzervativní, ale také suverénní a sebevědomá progresivní strana, jež nechce posílit o dvě nebo tři procenta, ale hodlá vyzvat na souboj hnutí ANO,“ dodává Procházka, že Babišovi by se musel postavit politik typu Jiřího Paroubka či Miloše Zemana. Zmiňuje tak Václava Klause mladšího. 

„Pokud se strana vydá touto přímou cestou k moci, pak je Klaus jr. asi jediným kandidátem, který zmíněná kritéria splňuje. Pro mnohé je však kontroverzní figurou, která hraje až příliš nesmlouvavě a zbytečně riskantně. Není zdaleka predikovatelné, zda v ODS převáží pověstná ‚klidná síla‘, nebo síla hodně hlasitá, která může zapříčinit stejně tak prudký vzestup jako prudký pád. Ustojí strana takové riziko?“ zeptal se. 

„Druhá opoziční strana, Piráti, momentálně těží také z popularity svého předsedy Ivana Bartoše, který je podle CVVM druhým nejpopulárnějším politikem v zemi. Tato strana má ale jeden velký handicap, který jí paradoxně při volbách posloužil. Piráti se totiž evidentně v české politice zdárně etablovali, ale zároveň působí zcela plánovitě jako asynchronní a antisystémová strana, což je přesně to, co od ní její elektorát očekává. Je to také přesně ten handicap, jenž odrazuje další voliče hledající liberální a nezávislou umírněnou stranu podobného střihu. Piráti si zkrátka sami na sebe upletli bič,“ zakončil Procházka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly

7:45 Děsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly

Situace v Česku pomalu ale jistě začíná připomínat jaro. A to nejen počasím, ale také návratem proti…