Modrá strana bude Fialova. Exministra zvolili předsedou ODS

18.01.2014 14:02

Předsedou ODS byl podle očekávání zvolen exministr školství, poslanec Petr Fiala. Dostal 437 hlasů. Porazil europoslance Edvarda Kožušníka, který získal 32 hlasů, a místopředsedkyni Miroslavu Němcovou s 66 hlasy.

Modrá strana bude Fialova. Exministra zvolili předsedou ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě zvolený předseda ODS Petr Fiala

ODS byla bez předsedy od loňské rezignace Petra Nečase. Stranu dosud vedl první místopředseda Martin Kuba. Kongres v Olomouci bude nyní volit prvního místopředsedu a řadové místopředsedy strany.

"Habemus papam," zvolal po vzoru papežských konkláve předseda volební komise. Pak oznámil výsledky. Edvard Kožušník získal 32 hlasů, Miroslava Němcová 66 a Petr Fiala 437. Drtivou většinou byl tedy zvolen historicky čtvrtým předsedou strany.

„Děkuji vám za to, že jste mě zvolili, i za ten silný mandát, který jste mi dali,“ uvedl Fiala, když se prodral houfem fotografů na pódium. Poté doplnil tři poznámky. Předně ujistil, že neobětoval všechnu energii na své zvolení.

Prohlédněte si kandidátský projev Petra Fialy

Při zvolání „Habemus papam“ jej pak napadla analogie s Janem Pavlem II., který po zvolení pronesl, že pochází z daleké země, neumí dobře italsky, a kdyby dělal chyby, ať jej klidně opraví. „Kdybych dělal nějaké chyby, tak mě opravte,“ přidal se k němu předseda ODS.

„Dnes začíná obroda Občanské demokratické strany a začíná rovněž nová kultura ODS,“ uzavřel své vystoupení. Jako předzvěst těchto změn poděkoval bývalému předsedovi ODS Petru Nečasovi, prvnímu místopředsedovi Martinu Kubovi a Miroslavě Němcové.

„Byla připravena v těžkých dobách reprezentovat stranu a za to, jak statečně se za stranu bila, jí patří naše velké poděkování,“ uvedl. Následně skutečně sál odměnil volební lídryni dlouhým potleskem.

V prvním rozhovoru pro Českou televizi odmítl jmenovat, koho by chtěl do funkce prvního místopředsedy. „Již jsem delegátům řekl, že chci, aby ve vedení byly výrazné osobnosti, které se prosadí samy, a ne proto, že na ně někdo ukáže,“ uvedl.

Jen několik minut po svém zvolení obdržel Petr Fiala gratulaci od předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. „Věřím, že ODS přispěje k dobré spolupráci mezi vládou a opozicí,“ uvedl Sobotka, který věří především v novou politickou kulturu, kterou podle něj ODS doposud spíše devastovala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

13:27 Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

Až stát přestane lidem vyplácet výpalné, bude zle. Historička Monika Rybová popsala, co nás čeká, až…