Monacký kníže přijal pozvání na oslavy výročí narození Karla IV.

09.04.2015 20:40

Monacký kníže Albert II. přijede příští rok v květnu na 700. výročí narození krále a císaře Karla IV. Po setkání s Albertem II. to dnes na Pražském hradě řekl prezident Miloš Zeman. Pozvání na oslavy podle něj přijal i španělský král Felipe VI. nebo lucemburský velkovévoda Henri.

Monacký kníže přijal pozvání na oslavy výročí narození Karla IV.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Katedrála sv. Víta na Pražském hradě

Albert II. je spřízněný s potomky Karla IV. a dnes obdržel jako dar od Zemana rodokmen, který tuto příbuznost dokládá. Které další významné osobnosti by se příští rok mohly oslav 700 let od narození "Otce vlasti" zúčastnit, odmítl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zatím prozradit. Připomněl pouze, že při této příležitosti bude vystavena svatováclavská koruna z korunovačních klenotů.

Kníže má obavy o přírodu

Kníže je v Česku od středy, je to první oficiální návštěva hlavy monackého státu v Praze. Kníže byl však v České republice několikrát soukromě. Na Hradě ho před polednem Zeman přivítal s vojenskými poctami. Do Prahy s sebou podle prezidenta přivezl početnou podnikatelskou delegaci. "Věřím, že v průběhu tohoto jednání se podaří dojednat rozšíření dosavadní spolupráce včetně možnosti monackých investic v České republice," poznamenal český prezident.

Monacký kníže novinářům řekl, že přijel Zemana a příslušné české orgány seznámit s obavami a starostmi v oblasti životního prostředí. Zmínil prosincovou pařížskou konferencí, která se tématem bude zabývat. "Bude to významné setkání v době, kdy experti již řadu let bijí na poplach," řekl Albert II., který se dlouhodobě zasazuje za ochranu klimatu a přírody.4

"Je naší zodpovědností jako hlav států přijmout rázná inovativní opatření, abychom ovlivnili strategická rozhodnutí, jež povedou k zachování zdrojů a trvale udržitelnému rozvoji," zdůraznil Albert II. Se Zemanem mluvil také o boji proti terorismu a o možnosti lepší spolupráce obou zemí.

Symbolický klíč od pražských bran

Po jednání s prezidentem si na Hradě prohlédl výstavu o proměnách severočeských uhelných oblastí a svatovítskou katedrálu. Odpoledne zavítal na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde zástupci českého Svazu průmyslu a dopravy a monacké Komory pro ekonomický rozvoj podepsali dohodu o spolupráci. Podle svazu by tato dohoda měla výrazně podpořit dosavadní spolupráci mezi ČR a malým, ale bohatým knížectvím ve Středomoří. V rozvoj ekonomických vztahů věří i monacký panovník, jak uvedl na Pražském hradě.

Do Česka s ním podle svazu přiletělo přes 20 podnikatelů z oblastí energetiky, informačních technologií, bankovnictví, realit, papírenského či kosmetického průmyslu, kteří se zúčastnili podnikatelského fóra.

Navečer se Albert II. setká ještě s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou, která mu předá symbolický klíč od pražských bran. Kníže si také prohlédne Staroměstskou radnici. Večer bude na Pražském hradě na počest monackého hosta státní recepce.

Návštěvu Česka zakončí Albert II. v pátek, kdy bude jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou a s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (oba ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…