Monitorování pohybu Andreje Babiše ml. na Krymu ruskými zpravodajskými službami a vydíratelnost premiéra. Generál Pavel varuje

20.11.2018 20:08

Český generál a donedávna i šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel promluvil o cestách Andreje Babiše mladšího na Ukrajinu a na Krym. „Musely zcela určitě vyvolat zájem ruských zpravodajců,“ říká s velkým přesvědčením v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz. Zároveň také upozorňuje, že zde existuje potenciál pro vydírání premiéra Andreje Babiše.

Monitorování pohybu Andreje Babiše ml. na Krymu ruskými zpravodajskými službami a vydíratelnost premiéra. Generál Pavel varuje
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Okolnosti spojené s údajným únosem syna premiéra Andreje Babiše na Ukrajinu a na Ruskem anektovaný Krym podle některých s sebou nesou bezpečnostní riziko. Generál Pavel si to tvrdit netroufá, ale zdůrazňuje fakta, že jsme suverénní země, která je členem NATO a Evropské unie. Obě tyto organizace, a nakonec i naše země, okupaci Krymu odsuzují. „Z tohoto pohledu je cesta kteréhokoli českého občana – možná s výjimkou novinářů, kteří reportují o situaci tam –, minimálně k pozastavení,“ dodal jasně.

Připomněl, že Ministerstvo zahraničí jasně instruuje všechny naše občany, aby na Krym nejezdili. U syna premiéra Babiše, který je švýcarským občanem, je těžké posuzovat právní relevanci. „Je synem premiéra této země, a to vrhá stín na Českou republiku viděno nejenom z Ukrajiny, ale i od našich aliančních partnerů,“ upřesnil s tím, že zda jde o bezpečnostní riziko, musejí vyhodnotit zástupci našich zpravodajských služeb.

Bylo by prý naivní, aby něco takového zůstalo u našich partnerů v Severoatlantické alianci bez povšimnutí. Připomíná, že Ukrajina je dnes velice citlivým bodem vztahů mezi NATO a Ruskem a v tomto smyslu vše, co se dotýká Ukrajiny, naši alianční partneři vnímají s vyšší pozorností. Nevylučuje tak, že naši zástupci v organizacích, jako jsou NATO a Evropská unie, budou čelit žádostem o vysvětlení. Stejně tak prý není pochyb o tom, že cesty Babiše mladšího mohly vzbudit pozornost i na straně ruských tajných služeb. „Zcela určitě pohyb Babišova syna monitorovaly,“ poznamenal.

Opozice mluví o tom, že by premiér mohl být kvůli cestám syna do Ruska a na Ukrajinu vydíratelný. Obavy jsou prý namístě. „Ten potenciál existuje. Zpravodajství odnepaměti pracuje s různými formami ovlivňování. U kohokoli, kdo je nějakým způsobem vydíratelný,“ řekl Pavel s tím, že vydíratelný může být například kvůli svým osobním nedostatkům, tedy charakteru, nebo obchodním aktivitám, finanční situaci.

  • Původní zdroj ZDE

Kauzu Babiše mladšího by ve svůj prospěch mohla využít i ruská propaganda. Prohlášení, že jsme v informační válce, je totiž citací ruských zdrojů. „Informační působení jde z ruské strany, ale jde i z naší strany,“ uzavřel generál s tím, že každý argument, který je použitelný druhou stranou, bude zcela jistě použit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…