Moskva prý udržuje v zájmu boje s IS kontakty s Tálibánem

23.12.2015 21:44

Rusko udržuje v zájmu boje s Islámským státem (IS) otevřené komunikační kanály k výměně informací s afghánským Tálibánem. Ruské agentuře Interfax to řekl kremelský zmocněnec Zamir Kabulov. Zájmy Moskvy a Tálibánu se podle něj „objektivně protínají“.

Moskva prý udržuje v zájmu boje s IS kontakty s Tálibánem
Foto: lekari-bez-hranic.cz
Popisek: Nemocnice v afghánském Kundúzu po americkém bombardování

„Existují komunikační kanály, které slouží k výměně informací (mezi Ruskem a Tálibánem),“ řekl ruské agentuře Kabulov, který je zmocněncem prezidenta Vladimira Putina pro Afghánistán. „Zájmy Tálibánu se objektivně protínají s našimi,“ dodal.

Moskva chce dodávat do Afghánistánu zbraně

Rusko je podle Kabulova rovněž připraveno dodávat Afghánistánu zbraně. Bude to ale dělat „opatrně a především na komerční bázi“, prohlásil ruský diplomat.

Kabulov už počátkem prosince ruským novinářům řekl, že Moskva vyhodnocuje žádosti afghánské vlády o dodávky zbraní, „i když je zřejmé, že hlavní úkol v tomto směru připadá Spojeným státům“. Dosavadní ruské dodávky do Afghánistánu jsou podle něj „dostatečně vyčerpávající“. Žádosti z Afghánistánu se prý posuzují, „vše se odehraje po etapách,“ dodal.

Islámský stát na východě země posiluje

V Afghánistánu podle ruských médií poslední dobou sílí soupeření mezi bojovníky Tálibánu a IS. Ten své pozice posílil zejména na východě země a ovládá údajně několik okresů jižně od východoafghánského města Dželálábád. V oblasti prý operuje na 1 600 ozbrojenců, kteří přísahali věrnost IS.

Rusko aktivizaci bojů v Afghánistánu sleduje s velkým znepokojením. Moskva se obává pronikání extremistů přes postsovětské státy do Ruska a snaží se posilovat spolupráci s armádami Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Na základnách v obou středoasijských zemích působí stovky ruských vojáků.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…