Moskva tvrdí, že Washington se snaží sankcemi odstranit Putinův režim

8. 12. 2014 12:55

Spojené státy se svými sankcemi snaží dosáhnout změny vládnoucího režimu v Rusku. Podle agentury TASS to dnes v dolní komoře ruského parlamentu, Státní dumě, prohlásil náměstek ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov.

Moskva tvrdí, že Washington se snaží sankcemi odstranit Putinův režim
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Budova státní dumy

"Za formálně prohlašovaným cílem donutit nás ke změně pozice vůči Ukrajině je patrný a prakticky neskrývaný cíl vytvořit sociálně ekonomické podmínky pro změnu moci v Rusku," citovala agentura zástupce šéfa ruské diplomacie. Takový vývoj se stal "jednou ze zahraničněpolitických priorit Washingtonu", dodal.

Rjabkov vládě USA rovněž vyčetl, že k jejím prioritám rovněž "vždy patřilo úsilí odtrhnout od Ruska země SNS", tedy republiky bývalého Sovětského svazu. A tato snaha se podle něj "od začátku letošního roku objevila s novou silou a ve zvláště agresivní formě".

Ruský diplomat poslancům dále řekl, že překonání situace vzniklé ukrajinskou krizí a zavedením sankcí vůči Rusku potrvá dlouho. "Neumím říci, jestli jde nyní o novou 'studenou válku', jak dlouho nynější období potrvá, ale vím jedno: dostat se ze situace s americkými sankcemi nám potrvá dlouho, mnoho let," uvedl.

Moskva považuje sankce USA za ilegální

V této souvislosti připomněl čtyřicetileté trvání takzvaného Jackson-Vanickova dodatku, který omezoval obchod Američanů s Moskvou a byl zrušen teprve před dvěma roky.

Náměstek ministra Sergeje Lavrova ovšem poslance ujistil, že Moskva považuje sankce USA za ilegální a do žádných rozhovorů o kritériích pro jejich zrušení vstupovat nebude.

Rjabkov dal také najevo přesvědčení, že Spojeným státům potrvá celá desetiletí, než uznají, že Krym je součástí Ruské federace. Stejně jako jim prý dlouho trvalo "uznání vstupu pobaltských států do Sovětského svazu".


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek je pitomec. Kalousek do důchodu? Topolánek opět drsně, nejen o Pirátech

8:51 Michálek je pitomec. Kalousek do důchodu? Topolánek opět drsně, nejen o Pirátech

Bývalý ministerský předseda Mirek Topolánek v novém dílu své Topol Show probral témata, která hýbala…