Motáky a rozšlapané brýle jsou to jediné, co po Josefu Mašínovi zbylo

29. 12. 2010 8:24

Hrdina odboje, podplukovník Josef Mašín, napsal ve vězení dva unikátní motáky - poselství manželce a dětem. Restaurátoři se je teď snaží zachránit.

Motáky a rozšlapané brýle jsou to jediné, co po Josefu Mašínovi zbylo
reklama
Restaurátoři zachraňují dva unikátní motáky, které ve vězení napsal hrdina odboje, podplukovník Josef Mašín. Ještě před zastřelením nacisty v nich oslovil manželku a děti. Synové Josef a Ctirad, kteří se při útěku z komunistického Československa v 50. letech prostříleli na západ, z nich údajně čerpali sílu a odhodlání k tomuto činu. 

Motáky jsou určené manželce a dětem 

"Hájit svobodu národa je posláním každého Čecha," tak znělo jedno z nejdůležitějších hesel Josefa Mašína, kterého nacisté nezlomili ani tím nejtvrdším fyzickým a psychickým týráním, nikdy jim nic neřekl.

Josef Mašín v prvním motáku oslovuje manželku a v druhém děti. Oba motáky jsou nesmírně emotivní a nesou poselství, že za každých okolností je nutné se postavit zlu. Láska k vlasti a svoboda jsou nadřazeny všemu ostatnímu, to je poselství Josefa Mašína.

Jen motáky a brýle zůstaly po Josefu Mašínovi 

Restaurátoři tvrdí, že se jedná o nejhorší typ papíru a musejí ještě promyslet fixaci. Motáky a brýle, které mu gestapo rozšlapalo, jsou jediné dvě věci, které po Josefu Mašínovi zůstaly.

"Je opravdu něco neskutečného - zázrak, že motáky přežily okupaci a perzekuci rodiny," řekl v Událostech, komentářích České televize Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu.

Naskenované motáky, jejich přepis i současný fyzický stav, je možné vidět ve Vojenském historickém ústavu.

Související:

Josef Mašín možná dorazí na Paumerův pohřeb

Dokud tu budou Čížkové jako Rychetský, nevrátím se, tvrdí Mašín

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nip
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

22:22 Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

Starosta pražských Řeporyjí a významný politik ODS Pavel Novotný přišel podebatovat do Studia svobod…