Motivace odpůrců Zemana smrdí v samém základu, varuje spisovatel Zábranský. Pokud se elity nezmění, čeká nás gilotina

01.03.2018 21:02 | Zprávy

Jeden z nejvýraznějších českých spisovatelů současnosti, David Zábranský, je známý svým suverénním a mnohdy sarkastickým vyjadřováním. V poslední době byl například kritizován za román Za Alpami, který Britské listy označily za „první otevřeně fašistický český román“. Vyčítáno je mu i to, že příliš obhajuje například prezidenta Miloše Zemana a jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Mě nezajímá tolik hájení Zemana, jako odhalování všeho, co se skrývá za antizemanovským táborem,“ vysvětluje v rozhovoru pro týdeník Reflex.

Motivace odpůrců Zemana smrdí v samém základu, varuje spisovatel Zábranský. Pokud se elity nezmění, čeká nás gilotina
Foto: Mira Antonovič
Popisek: David Zábranský

Za hájením hlavy státu Miloše Zemana stojí především spisovatelovo odhalování kořenů antizemanovského tábora. „Tenhle tábor se nerozplyne ve chvíli, kdy Zeman odejde z funkce, ten tu bude ještě další dvě dekády, o morální či jiné rozhořčení má totiž vystaráno,“ je si jistý Zábranský, podle kterého by jeho tábor mohli zdědit například Václav Klaus nebo Tomio Okamura, pokud by v budoucnu měli snad zastávat stejný post. „Snažím se postihnout motivace tohoto boje a chci ukázat, že smrdí v samém základu,“ dodal.

Zábranskému se na Zemanovi prý líbí jeho přímočarost, která je mu blízká. „Zemanovi odporné projevy jsou malicherné s tím, jak jsou podávané médii v titulcích. Já čekám, kdy se začne se zavlékáním na východ,“ dodal spisovatel, kterého spíše mnohem více znepokojuje jistá nedostatečnost u českých spoluobčanů. „Nedostatečnost, že podléhají řečem, před kterými je třeba je chránit. Chudáčci, neumějí si to spočítat sami,“ řekl ironicky a dodal, že ho velmi zajímá, jestli ti, kteří by tato manipulovatelná telata rádi vedli, mají co nabídnout. „Jestli mají program, vize, sílu, schopnost, vytrvalost, pokoru,“ vyjmenoval.

Právě v tom vnímá prý největší riziko, kterým je často jen namyšlené prázdno. „Na jedné straně je nechuť k demokracii, protože lid volí špatně. Na straně druhé žádná přidaná hodnota těch, kdo by chtěli morálně i jinak vést, to je příčina dnešních tlaků na zavádění přímé demokracie,“ zdůraznil a zmínil, že král je nahý a lidé nevidí důvod nechat se zastupovat někým, kdo není o nic lepší než oni. „Pokud jako elity něco nezačneme v této oblasti měnit, čeká nás gilotina,“ dodal s menší nadsázkou v rozhovoru pro Reflex.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…