Motivujeme lidi, aby šetřili, vykládal ministr Brabec v rádiu

23.02.2016 18:28

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl dnes ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Motivujeme lidi, aby šetřili, vykládal ministr Brabec v rádiu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec v pořadu OVM

„Když jsme oficiálně žádali polskou stranu o vyjádření k rozšíření hal, tak nám řekli, že o ničem nevědí,“ uvedl ke kauze polských skleníků, jejichž světlo obtěžuje občany. „Problém bude vyřešen tehdy, nebude-li světlo obtěžovat občany. Prozatím to ztlumili,“ dodal. Technickým řešením je podle něj však jedině zastínění. Skleníky v současné době vydávají světlo jako stotisícové město. V Česku ani Polsku však zatím neexistuje žádná legislativa, která by regulovala světelný smog. Jako řešení vidí Brabec mimo jiné bojkot výrobků dané společnosti. „Pevně ale věřím, že dojde k dohodě s firmou,“ sdělil Brabec.

Mgr. Richard Brabec

  • ANO 2011
  • Ministr životního prostředí v demisi
  • 1. místopředseda vlády

Labské údolí u Děčína a louky u Přelouče. Tyto dvě lokality mimo jiné vláda odmítla dát na seznam chráněných území, i když je požaduje Evropská komise. „Převládl názor, že tam jsou jiné veřejné zájmy. Nezabralo zdůvodnění, že by ty ostatní zájmy byly slučitelné,“ odvětil však Brabec. V případě, že Evropská komise nebude s naším stanoviskem souhlasit, je podle Brabce možné, že nás vyzve ke zdůvodnění, až následně by nás mohla dokonce dát k Evropskému soudnímu dvoru. „V okamžiku, kdyby se zde nepovedlo obhájit naše argumenty, hrozila by citelná pokuta,“ sdělil. 

Dalším tématem rozhovoru byl odpadový zákon. „V souvislosti s novelou zákona obce protestují, neboť se obávají, že budou muset vzrůst poplatky pro občany,“ řekl Brabec. V odpadovém zákonu je totiž navrženo navýšení skládkovného, které nyní činí 500 Kč/t, má vzrůst až na 1 800 Kč/t. Podle Brabce však dramatický nárůst na občana nebude tak veliký. Zároveň obhajoval známkový systém, který je podle něj motivační. Lidé si musejí zakoupit známku a následně jim je teprve popelnice s odpadem vyvezena. Uvedl také Mikulov, kde město váží odpad. „Motivují tak lidi, aby šetřili. A nemáme informace, že by v okolí města přibývaly černé skládky,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo se to „mydlit“ v Německu: Kurdové a Turci v sobě. Hoří mešity, obchody i kebabárny

9:12 Začalo se to „mydlit“ v Německu: Kurdové a Turci v sobě. Hoří mešity, obchody i kebabárny

Kurdské a turecké čtvrti v Německu začínají připomínat počátek občanské války. Překladatelka a publi…