Možná, že to neudělení je skutečným vyznamenáním, rýpl si v ČT Herman do Hradu. A hned přilétla reakce

21.10.2016 22:46

Mezi ministrem kultury Danielem Hermanem a mluvčím prezidenta republiky Miloše Zemana Jiřím Ovčáčkem se během pátku strhla pořádná mela. Dá se říci, že pokračuje slovní kanonáda kvůli dalajlámovi, ale nabrala podstatně vyšší obrátky. Došlo totiž na udělení, resp. neudělení státního vyznamenání strýci Daniela Hermana Jiřímu Bradymu, muži, který přežil holocaust. V pátečních Událostech, komentářích ČT se ministr Herman ke kauze ještě jednou vyjádřil.

Možná, že to neudělení je skutečným vyznamenáním, rýpl si v ČT Herman do Hradu. A hned přilétla reakce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

Teď řeknu poprvé, že mi toto řekl přímo pan prezident na slovenském velvyslanectví před svědky. Panu prezidentovi velmi záleželo na tom, abych se s Jeho Svatostí nesetkal,“ prozradil člen vlády.

To, že se ho prezident Zeman chystal ocenit, se dozvěděl přímo od strýce, který svému synovci prozradil, že mu z Hradu volali, zdali by mohl být tak hodný a přesunout se z Kanady do Česka. Slavnému muži je 88 let. „Víte, já si teď dovolím říci něco méně korektního. Možná, že to neudělení je skutečným vyznamenáním,“ řekl Herman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Uznává, že prezident má plné právo udělit, či neudělit vyznamenání, takže nechce počínání Miloše Zemana komentovat. Každý občan si ostatně může udělat sám představu o tom, jak se prezident chová.  

Obratem smetl ze stolu kritická slova hradního mluvčího Ovčáčka, který zaútočil na Hermana, že znevažuje státní svátek „Já nebudu komentovat vyjádření nižšího státního úředníka, kterého nikdo nevolí,“ zaznělo jasně z úst člena vlády.

Moderátor Daniel Takáč prozradil, že do diskuse byl pozván také někdo z Hradu, ale Jiří Ovčáček to odmítl. Místo cesty do studia se vyjádřil na sociální síti Twitter. „Pan Jiří Brady si jistojistě zaslouží za svůj životní příběh úctu. Rozhodně si nezaslouží, aby byl zneužíván min. Hermanem pro boj s Hradem,“ vyjádřil se hradní mluvčí. 

Herman také důrazně odmítl zprávu, kterou přinesl server ParlamentníListy.cz, že ministr Herman údajně mohl přislíbit, že se s dalajlámou nesejde, pokud jeho strýc dostane státní vyznamenání. Ministra tato zpráva pobouřila. „Kdo mě zná, ví, že bych to nikdy neudělal,“ vyjádřil se zcela jasně.

Nevěřícně kroutil hlavou nad tím, že by schůzkou s osmdesátiletým duchovním ohrozil tak velkou zemi, jako je Čína. A pokud to snad může ohrozit česko-čínské vztahy, tak tyto vztahy podle Hermana stojí na velmi vratkých nohou. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…