To, že se vládě, respektive ministrům financí v posledních letech nedaří plánovat schodky státního rozpočtu, je podle Švihlíkové dlouhodobý problém a netýká se jenom této vlády. To se musíme podívat zpět třeba do roku 2009. „Tam byl světový rekord, jak se vláda za ministra financí Kalouska fatálně zmýlila v rozpočtu, neodhadla vůbec ekonomickou krizi a její hloubku,“ ušklíbla se ekonomka s tím, že nyní došlo na Ministerstvu financí k určité inovaci, a vidí to proto trošku více optimisticky.
Není si však jistá, jestli ten hlavní problém je opravdu potřeba hledat zrovna v deficitu. Spočívá prý především v samotném dlouhodobém plánování. „Kromě deficitu je také potřeba se dívat na celkovou soustavu veřejných rozpočtů,“ zdůraznila. „Zkrátka ne jen vytahovat rozpočet, ale soustava celých veřejných financí nám hodně řekne, tam je stav velmi pozitivní,“ dodala.
Jestli se budeme však bavit o nějakém začátku ekonomické krize, měli bychom se podle Singera podívat na to, jak vypadala chyba v rozpočtu Spojených států v té době. „V tom okamžiku nemůžeme mluvit o světových rekordech,“ reagoval na slova Švihlíkové bývalý guvernér ČNB.
To, že se v časech ekonomického růstu, kdy se ekonomika odhaduje lépe, plánují schodky v desítkách miliard, je podle Singera jednoduše dané tím, že rozpočet je zkrátka velký.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab