Mučení ve věznicích Bašára Asada: Je to strašlivé. Odpovědný je Putin

09.02.2017 11:35

Lidskoprávní organizace Amnesty International odkryla světu děsivý příběh. Bohužel nejde o vymyšlenou hororovou povídku, ale strašlivou realitu poprav tisíců lidí v syrské vládní věznici Sajdanájá. Příběh až o 13 tisících zabitých odpůrců režimu Bašára Asada přinesla americká CNN.

Mučení ve věznicích Bašára Asada: Je to strašlivé. Odpovědný je Putin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpůrci Asada před velvyslanectvím Syrské arabské republiky

Lidská jatka, tak podle přeživších svědků vypadá věznice Sajdanájá ležící severně od hlavního města Sýrie Damašku. Od začátku občanské války v zemi v roce 2011 zde končili odpůrci režimu Bašára Asada – civilisté i vojáci. Desítky přeživších lidí popisují hrůzu smrtelných muk. Amnesty International vyzpovídala jak bývalé vězně, tak jejich strážce. Celkem 84 lidí prozradilo, co se dělo za zdmi státního vězení.

Článek CNN naleznete zde

Věznice fungovala s vědomím nejvyšších vládních míst. Samotní vězni prý často do poslední chvíle netušili, co je čeká. Uprostřed noci je probudily stráže a nařídily jim se přesunout z cely do cely. Místo toho se však odpůrci režimu ocitli na popravišti a svůj osud poznali až v okamžiku, když ucítili smrtící smyčku kolem krku.

Syrská vláda odmítá, že by podobným způsobem zacházela s odpůrci režimu. To jen lidé, kterým není po chuti vítězství Bašára Asada nad rebely, dnešní vládu očerňují. Prohlášení vládních kruhů k věznici Sajdanájá vydala agentura SANA.

Zvláštní odpovědnost leží na Rusku, hlásí Amnesty International

Amnesty International si však trvá na svém. Ve věznici řízené státem prý došlo k tisícovkám poprav, které následovaly po vykonstruovaných vojenských procesech. Jeden z bývalých soudců prozradil, že souzení lidé dostali trest, ať už se něčeho dopustili, či nikoli.

„Lidé umírali v obrovských počtech v důsledku mučení, odpírání jídla a vody i v důsledku odpírání nezbytné lékařské péče,“ prozradila Nicolette Waldmanová z Amnesty International. Dáma žádá o okamžitý zásah Organizaci spojených národů. „Chci naprosto jasně říci, že tyto praktiky jsou nepřijatelné a je třeba je okamžitě zastavit,“ doplnila dáma. Zvláštní odpovědnost podle jejího názoru leží především na Rusku, které významně podporuje syrskou vládu Bašára Asada.

Britský ambasador při OSN Peter Wilson bere informace Amnesty International vážně. Britská strana je znechucena tím, co se o praktikách syrského režimu dozvídá, a odsuzuje zvěrstva, která se pravděpodobně děla s vědomím vlády Bašára Asada.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…