Musíme zabránit rozpadu Ukrajiny. Nestavme se proti Rusku, vyzýval Zaorálek v televizi

23.02.2014 6:32

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) je přesvědčený, že je třeba v každém případě zabránit rozdělení Ukrajiny, a proto by řešení krize neměla být namířena proti Rusku. Prohlásil to v sobotu v České televizi. Zdůraznil také, že jediný, kdo má nyní na Ukrajině legitimitu, je parlament.

Musíme zabránit rozpadu Ukrajiny. Nestavme se proti Rusku, vyzýval Zaorálek v televizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

„Nevěřím na rozpad Ukrajiny, jsem přesvědčen, že všechno, co děláme, musíme dělat tak, aby k tomu nedošlo," nechal se slyšet Zaorálek.

Nová ukrajinská vláda by podle jeho názoru měla pojmout co nejvíc sil zastoupených v současném ukrajinském parlamentu, který je prý legitimně zvolený. Mocenská struktura ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, pevně v posledních letech odolávající kritice Západu i tlaku opozice, se v sobotu po třech měsících mocenského zápasu zhroutila.

Doposud vězněná expremiérka Julija Tymošenková byla propuštěna a parlament převzal exekutivní pravomoc. Ozývají se ale hlasy, že cenou za vítězství prozápadních sil může být rozpad země.

Prezident se uchýlil do Charkova a pravomoc nových vládců Kyjeva neuznává. Opozice ho zbavila úřadu a na květen vypsala prezidentské volby. Podle optimistů hrozí Ukrajině dvojvládí, podle pesimistů rozpad. Zaorálek ale považuje podle svých slov za klíčové, že bylo zastaveno krveprolití.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

12:12 Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

Současná Rada ČT je obviňována, že neprávem odvolala dozorčí komisi. To a nejen to vysvětloval ve St…