Musíte věřit, nabádal Jurečka hutníky. Ale pak přišla řeč na Ukrajince

03.07.2024 21:30 | Monitoring

Vláda kupuje čas pro Liberty, v okamžiku, kdy má stát pomáhat, tak pomáhá, chválil vládu předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v pořadu Interview ČT24. A hovořil o pomoci pro zaměstnance této hutě, rozhodně jim nedoporučuje hledat si novou práci. Věnoval se také zapojení lidí z Ukrajiny do trhu práce. Argumenty opozice, že ukrajinští uprchlíci jsou tu přítěží, označil za neférové. Zdůraznil, že naopak do veřejných rozpočtů dodávají větší prostředky, než kolik jich čerpají. Věnoval se i tomu, co ukázaly evropské volby koalici Spolu.

Musíte věřit, nabádal Jurečka hutníky. Ale pak přišla řeč na Ukrajince
Foto: Interview ČT24
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Rozhovor otevřelo téma mezd pro zaměstnance huti Liberty Ostrava. Zhruba před týdnem ministr Jurečka říkal, že během následujících dnů chce mluvit s insolvenčním správcem a udělat si jasno o tom, zda překlenovací období, které má být tři měsíce, kdy vláda hradí ušlé mzdy zaměstnanců, bude ještě prodlužovat. Za ty tři měsíce stát předpokládá, že na tyto účely vyplatí i s odvody asi 1,3 miliardy korun. Výdaje bude později uplatňovat jako pohledávku v insolvenčním řízení. 

„V této situaci je klíčové, že tu funguje institut pomoci a to, že zhruba 5000 lidem odcházejí v těchto dnech peníze za nevyplacené mzdy za květen. V okamžik, kdy má stát pomáhat, tak pomáhá, je to dobrá zpráva,“ zdůraznil vicepremiér Jurečka v pořadu Interview ČT24.

„Já chci, a dnes jsme se o tom bavili s panem premiérem, abychom se na začátku příštího týdne dokázali v ideálním případě sejít se zástupci insolvenčního správce, abychom znali jeho představu. Není tu moc prostor čekat. Přijde srpen, za který v tento okamžik už ty mzdy nejsou vypláceny náhradním mechanismem,“ řekl, že zákon toto neumožňuje, že bude potřeba přijmout novou normu.

„V tento okamžik je pro nás důležité nedívat se na to, jestli máme ještě v zákoně hledat nějaké prodloužení, nebo ne. Mne i vládu primárně v tento okamžik zajímá, jaký pohled má insolvenční správce společně s managementem na to, aby výroba, která tam dnes v nějakém rozsahu běží, aby mohla být případně rozšířena v rámci možnosti, a vytváření cash flow, aby se hradily základní provozní výdaje jako je energie, elektřina, plyn a další. A aby se v tom cash flow našly i peníze na mzdy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Proč nám věší "bulíky" na nos?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevomen , 04.07.2024 9:23:20
Protože mohou, mají svou 108+1 a tím se cítí nepostižitelní. Opakovaně lžou a když vyplave nějaká levárna, omluví se, pochválí se a jede se dál. Pustili jsme pětikolku ke státní kase a to je stejné, jako pustit kuny do kurníku. Výsledek je stejný.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…