Muslimský antisemitismus existuje, ale mnohem horší je... AfD. Německý novinář překvapil

22.05.2018 9:02

Korespondent německého veřejnoprávního rozhlasu Martin Gak píše pro bruselský server Politico o „novém antisemitismu“, za kterým stojí muslimští migranti. Ale vzal to z velmi překvapivého úhlu.

Muslimský antisemitismus existuje, ale mnohem horší je... AfD. Německý novinář překvapil
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: antisemitismus
reklama

Gak nezastírá, že pro něj není nejhorší samotná existence „nového antisemitismu“, ale skutečnost, že této věci zneužívá Alternativa pro Německo (AfD) a všichni odpůrci liberální přistěhovalecké politiky. „Jistě zní velmi lákavě tvrdit, že antisemitismus ještě více vzrostl v důsledku otevření hranic stovkám tisíc migrantů na podzim 2015. Nicméně antisemitské projevy v rámci muslimské komunity nejsou ničím novým.“

„Kancléřka Merkelová byla nucena veřejně odsuzovat útoky muslimů proti Židům mnohokrát předtím. Šlo o různé formy zastrašování, obtěžování i otevřené násilí na školách, ve veřejném prostoru i na sociálních sítích,“ píše Gak s tím, že neoficiální důkazy o novém antisemitismu mohou být alarmující. „Nicméně to samé se děje po celé Evropě, a nikoli jen v Německu,“ snaží se německý novinář osobitým způsobem mírnit emoce.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Přes bagatelizování provinění muslimských antisemitů i Gak připouští, že v této komunitě je nenávist vůči Židům jasně patrná. „Podle různých průzkumů přiznává přibližně třetina příslušníků muslimské komunity antisemitské postoje. V samotném Německu se nicméně počet případů antisemitismu od roku 2015 nijak výrazně nezvýšil,“ konstatuje Gak a místo této problematiky se pouští do AfD, která na problém antisemitismu upozorňuje.

Tuto skutečnost vnímá Gak překvapivě ryze negativně a vidí za tím jen snahu „vytlouct“ z toho politický kapitál. „Poukazovat na antisemitismus mezi muslimy je pro AfD velmi výhodné, protože si tak může vyleštit svůj vlastní mediální obraz. S tímto cílem strana vyzývá Židy, aby se připojili k jejímu protiuprchlickému křížovému tažení, vyjadřuje podporu Izraeli a obviňuje tradiční strany z podněcování antisemitismu.“

V závěru Gak, čistě z povinnosti, připouští, že otázku antisemitismu mezi německými muslimy je třeba řešit. Nicméně jedním dechem dodává, že je nutné „netahat do toho politiku“. „Nakonec zlepšení situace může pomoci jen úspěšnější integrace a lepší vzdělání,“ uzavírá Gak, který opětovně zdůrazňuje, že obracení pozornosti k muslimským migrantům jisté politické strany jen odvracejí pozornost od svého vlastního nelichotivého mediálního obrazu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …