Muž, který navrhl pojmenovat letiště po Václavu Havlovi, se zlobí a představuje svůj projekt pro ČT

18.10.2016 9:21

Režisér Fero Fenič, který navrhl ruzyňské letiště pojmenovat po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi, má strach o tuto zemi. Prohlásil to v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Zdá se mu totiž, že se v Česku utvářejí umělé elity, u nichž vlastně není jasné, co chtějí, a tím ohrožují tuto zemi. Feničovi se zdá, že měl nacistický řezník protektor Reinhard Heydrich v jedné charakteristice Čechů přece jen pravdu.

Muž, který navrhl pojmenovat letiště po Václavu Havlovi, se zlobí a představuje svůj projekt pro ČT
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na setkání s prezidentem Zemanem si vzali někteří lidé placky s podobiznou Václava Havla

Fero Fenič má za to, že český národ má své elity, na které může být pyšný. Naše osobnosti se snažil představit v cyklu GEN – Galerie elity národa, který vysílala Česká televize. Divácký zájem prý potvrdil, že lidé chtějí vědět, kdo patří k nejlepším Čechům, Moravanům a Slezanům. Divákům proto znovu představil Věru Čáslavskou, kterou komunisté upozadili pro její odpor proti ruským tankům v Praze, nebo profesora Otto Wichterleho, jenž se proslavil např. zásadním zdokonalením a celosvětovým rozšířením měkkých kontaktních čoček.

GEN chtěl postupně doplňovat, ale pořad čekala patnáctiletá pauza. „Původně jsem nechtěl, aby zde byl patnáctiletý skok. Chtěl jsem galerii postupně doplňovat, stejně jako tomu bylo v 90. letech, ale i kvůli poměrům v České televizi to nebylo možné. Sám jsem si tak o zajímavá jména doplňoval mojí vlastní databázi, která momentálně čítá zhruba 350 lidí, a čekal jsem, až přijde správná chvíle, tedy až cyklus bude moct znovu sehrát svou původní roli,“ prozrazuje režisér.

Celý rozhovor naleznete zde

Dnes se totiž zdá, jakoby se utvářely nové umělé elity, jejichž představitelé Českou republiku jen poškodí.  Možná měl nacistický protektor Reihhard Heydrich pravdu, když tvrdil, že „Češi jsou smějící se bestie,“ které si neváží ani svých hrdinů.

„Jak říkal Reinhard Heydrich, Češi jsou národ smějících se bestií. Jen málo si váží svých hrdinů. Vidět to bylo třeba při nedávném uvedení filmu Anthropoid, kdy jsem četl diskuse, které zpochybňovaly i čin Kubiše s Gabčíkem, protože měl za následek smrt a perzekuci stovek lidí. Jsme schopni relativizovat jakýkoliv čin, kterého většina z nás sama není schopna. Proto i v současnosti kdekdo znevažuje, bagatelizuje a relativizuje Václava Havla, i když politika takového světového významu jsme tady od dob Masaryka neměli. Příliš nás přesahuje,“ zastal se režisér českého prezidenta, po němž se dnes jmenuje hlavní české letiště. Navrhl to právě Fero Fenič.

Za Havla nechyběla morálka

„Všimněte si, jací lidé a jaké myšlenky dostávají prostor. Už to, že se tito lidé dostávají do veřejnoprávních médií, inspiruje další lidi, kteří se pro myšlenky těchto falešných elit získávají. Kdo třeba před pár lety slyšel o nějakém Konvičkovi? A on dnes stojí 17. listopadu vedle prezidenta a pořádá střelbu na Staroměstském náměstí a média tomu poskytují takový prostor, jaký neměly za svůj celý život mnohé z osobností, které představíme v GENu,“ kroutil hlavou nechápavě.

Dnes podle Feniče bohužel není jasné ani to, zda chceme patřit k Evropě či k Asii, zda chceme být součástí Evropské unie či nikoliv. Právě tato nejasnost nás podle režiséra zásadně ohrožuje. Za časů prezidenta Havla tomu ještě bylo jinak. „Byť to byla divoká porevoluční doba, nikdy za Havla nechyběla morálka. Myslím si, že díky Václavu Havlovi bylo o České republice slyšet ve světě, a to především v tom pozitivním slova smyslu. Havel otevíral naší zemi dveře do celého světa a díky jeho osobě se mnohé věci povedly tak, že bylo možné tuto ztracenou zemi znovu vrátit tam, kam kdysi v dějinách patřila,“ zdůraznil Fenič.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!

18:40 „Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!

Někdejší poradce premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera či vicepremiéra Pavla Bělobrádka Martin Sc…