Muž přes palubu? Babiš chce vyrazit ministra školství Plagu, píší LN

17.01.2019 8:07

Kdo je v současné Babišově vládě nejohroženější ministr? Když odečteme Tomáše Petříčka, s jehož odvoláním by podle koaliční smlouvy musela souhlasit ČSSD (což prý není příliš reálné), obvykle se nejčastěji ukazuje na Dana Ťoka. Podle Lidových novin to ale má mimořádně nahnuté jiný ministr, nominovaný za ANO.

Muž přes palubu? Babiš chce vyrazit ministra školství Plagu, píší LN
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády. Na programu byly mimo jiného i dotační programy zemědělství pro rok 2019
reklama

Hned tři zdroje z vlády prý redaktorům potvrdily, že namále má zejména ministr školství Robert Plaga. Důvodem mají být zejména slabší komunikace a také otázky financování sportu. Podstatným faktorem je také to, že za Plagu má hnutí ANO k dispozici velmi silnou náhradu.

Jde o místopředsedu ANO Petra Vokřála, jednoho z nejpopulárnějších politiků hnutí. Vokřál na podzim výrazně vyhrál komunální volby v Brně, kde si udělal jméno jako primátor, ale nakonec jej dohoda dalších stran poslala do opozice. V ANO se prý od té doby horečně uvažuje, jak populárního místopředsedu využít.

Za této situace se pozice ministra Plagy zdá velmi nejistou. Podle Lidových novin je mu vyčítána především slabá komunikace.

Dalším důvodem mělo být financování sportu. Vláda hnutí ANO se rozhodla založit Národní sportovní agenturu, která měla převzít agendu financování sportu od samotného ministerstva, kde v minulosti (za vlády Kateřiny Valachové z ČSSD) kvůli neprůhlednému rozdělování peněz sportovcům dokonce zatýkala protikorupční policie.

V čele agentury stanul poslanec ANO a slavný hokejový brankář Milan Hnilička. Mezi ním a Plagou ale měly být spory, které celou reformu financování sportu značně komplikovaly.

Pikantní je, že mezi Plagou a jeho případným nástupcem Vokřálem došlo vloni k zásadnímu sporu kvůli financování motorkářské Velké ceny v Brně, kde tehdy Vokřál ještě primátoroval.

Plaga je kritizován také za neprozřetelný slib, jímž učitelům přislíbil navýšení platů již od počátku školního roku, ačkoliv na to v rozpočtu na rok 2018 nebyly peníze a učitelé tak dostali přidáno až od ledna. Školy si stěžují také na nevyjasněnou situaci kolem státních maturit pro letošní školní rok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…