Muž z ANO přiznal, jak čelí cenzuře. Aby mu nikdo nenadával. A Kuras na TV Prima odhalil, co dělá internet

11.09.2018 12:01

V pořadu televize Prima Bez cenzury proti sobě zasedli spisovatel Benjamin Kuras, který kandiduje do Senátu, poslanec Patrik Nacher (ANO) a psycholog Karel Humhal. Kuras pálil ostrými slovními náboji do neziskových organizací kvůli nahlašování závadného materiálu na Facebooku. Nacher dodal, že sám na sebe raději uplatňuje autocenzuru, aby nemohl být někde udán. Humhal varoval, že udání za nepohodlné názory vlastně nikdy nepřestalo být v Česku aktuální.

Muž z ANO přiznal, jak čelí cenzuře. Aby mu nikdo nenadával. A Kuras na TV Prima odhalil, co dělá internet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Facebook, ilustrační foto

Moderátorka Terezie Tománková hned na úvod konstatovala, že je česká společnost rozdělená. Lidé se hádají kvůli prezidentovi Miloši Zemanovi, ale také kvůli ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi. I kvůli prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi.

Anketa

Podporujete návrh Václava Klause ml., aby Česko zákonem omezilo mazání příspěvků na sociálních sítích?

98%
2%
hlasovalo: 7929 lidí

„Zároveň se mnoho lidí na internetu pasovalo do rolí ochránců morálky a pravdy a na své názorové odpůrce rádi ukazují prstem. Žalují, udávají, chcete-li. Je to český národní sport? Nebo je doba prostě taková a sociální média jsou ideální prostor?" zeptala se.

Dostalo se jí odpovědi od spisovatele žijícího střídavě v Česku a ve Velké Británii Benjamina Kurase, od poslance hnutí ANO Patrika Nachera a od Karla Humhala, psychologa a soudního znalce.

Udavačství z české společnosti nikdy nevymizelo, míní psycholog Humhal.

Spisovatel Kuras prozradil, že se potýkal s „udavači" asi před dvěma týdny, kdy mu ze sociální sítě Facebook zmizel jeden jeho článek. Další už mu sice nezmizely, protože si někdo zřejmě uvědomil, že mazat texty kandidáta do Senátu není v pořádku, ale i tak to považuje za špatné. Jedním dechem dodal, že ve stejné době byla ze sociální sítě odstraněna skupina Naštvané matky, která otevírala podobná témata jako Kuras a s cenzurou na Facebooku má zkušenosti i advokátka Klára Samková, kterou Kuras označil za svou spolupracovnici v některých tématech.

Přitom už dvacet let vystupuje jako starý konzervativec, který jen sleduje serbevraždu západní civilizace.„Z nějakého rasismu mě nikdo usvědčit nedokáže," zdůraznil.

Patriku Nacherovi se prý podobné věci nedějí, protože v této hyperkorektní době, jak popisuje naše dnešní časy, raději provozuje autocenzuru. „Myslím si, že to je jako špatně," uznal. „Změkčuju to tak, aby to bylo poplatné té době. Tam vlastně řeknu tu věc, která není příjemná hlavnímu proudu," pokračoval Nacher. „Ale řeknu to tak, aby mě nikdo nenapadl," dodal. 

Dnes prý musí každý autor počítat s tím, že může být obviněn z šíření populismu, ze zvedání nenávistných nálad a tak podobě. Kuras k tomu okamžitě dodal, že to podle jeho názoru nedělají lidé ve svém volném čase. Prý to dělají pracovníci neziskových organizací, kteří jsou za to placení. „Já bych se divil, kdyby to dělali lidé ve svém volném čase. Já si spíš představuju, že to lidé dělají v čase, který mají placený od některé té neziskovky, která má zadáno udržovat politickou korektnost tak, aby dokázala potlačit ty nepohodlné názory a fakta," vypálil Kuras.

Moderátorka okamžitě dodala, že do diskuze byli přizváni i zástupci neziskových organizací, ale z různých důvodů odmítli.

Když se dostal ke slovu pan doktor Humhal, pravil, že téma udavačství vlastně nikdy nepřestalo být v Česku aktuální. Okamžitě však také připomněl, že člověk, který se dozví kupříkladu o trestném činu, musí jít na policii a ohlásit to. To je v pořádku. Mezi podáním oznámení a udavačstvím je zkrátka rozdíl. Ale stanovit, co je ještě řádné plnění povinností a nahlášení přečinu či zločinu a co už je udavačství, je těžké.

Nacher a Kuras se shodli na tom, že stanovit tuto hranici je složité. Vidí ji v tom, když někdo odbíhá od tématu debaty a místo toho útočí na debatujícího.

„Jsme v hrozné krizi a nevím, kdy se z ní dostaneme,“ pokračoval Humhal

Humhal posunul debatu dál, když konstatoval, že česká společnost se nachází v hrozné krizi. „Já bych řekl, že naše společnost, pan Kuras to nazval sebevraždou západní společnosti, se nachází v hrozné krizi," uvedl doslova. „Neumím odhadnout, jak dlouho může trvat, než se společnost z té krize dostane," pokračoval.

Kuras doplnil, že na západě je prý cenzura horší než v Česku. Ve Velké Británii jsou mazány názory odpůrců migrace a islamizace společnosti. Svědčí o tom příklad kritičky islamizace Pamely Geller. „Já když si ji pustím tady v Praze, tak mi normálně běží všechny její příspěvky. Ale když si ji pustím v Londýně, tak ji mám začerněnou. To znamená, že v Londýně už existuje nějaká ta mašinka, která ji chytne a vymaže. Mně na mém serveru," popsal Kuras jeden příklad.

Dalším příkladem může být útok na bývalého ministra zahraničí Velké Británie Borise Johnsona, který prohlásil, že mu ženy v muslimských burkách připomínají poštovní schránky. Část britské politické scény na Johnsona okamžitě zaútočila a on si teď zřejmě uložil bobříka mlčení. V Británii je prý dnes v nepořádku napsat i to, že muslim zaútočil na svou ženu kyselinou.

Nacher prý nechápe, jak se může dobře spát moralistům, kteří sami sebe považují za tu nejvyšší autoritu v rozhodování o tom, co je ještě dobré a co už je zlé a nepřijatelné. „Já vůbec nerozumím tomu, jak se někomu může dobře spát s tím, že on sám sebe definuje jako toho posledního nejspravedlivějšího moralistu, který kontroluje ty příspěvky. A on je za to ještě často, ne vždycky, placen z peněz daňových poplatníků. Takže daňoví poplatníci si platí někoho, kdo je za jejich peníze moralizuje," kroutil hlavou zákonodárce. Střední a východní Evropa je podle Nachera zatím před cenzurou chráněna tím, že ji lidé už zažili před rokem 1989 a nechtějí si ji nechat vnutit znovu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

21:31 Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

Většina komentátorů a politiků se shoduje, že na celkové výsledky letošních voleb nebudou expremiér …