Muž z BIS pod palbou. Tlačil euro, ale tohoto si nevšiml. Bobošíková si všimla

20.05.2022 12:24 | Zprávy

Zdali jsou obavy většiny Čechů z přijetí eura opodstatněné, anebo mají spíše pravdu strany volající po společné evropské měně, z nichž je nehlasitější TOP 09, rozebrala v pořadu „Aby bylo jasno“ novinářka Jana Bobošíková. „Třeba benzín je levnější v zemích, které euro nezavedly. A v některých zemích, které euro mají, je inflace vyšší než u nás,“ bořila jedno tvrzení zastánců eura za druhým. Došlo rovněž na mluvčího BIS a asistenta jejího ředitele Michala Koudelky Ladislava Štichu. Ten tvrdí, že za dnešní inflaci může právě to, že euro nemáme.

Muž z BIS pod palbou. Tlačil euro, ale tohoto si nevšiml. Bobošíková si všimla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euro

Bobošíková pronesla, že sice euro v Česku podporu mezi obyvateli nemá, což dokládá i odpor 60 % obyvatelstva, ale „pokud chce probruselská klika něco prosadit, bez váhání sáhne k polopravdám a dezinformacím nejhlubšího zrna“.

Na rozdíl od Čechů by však pro euro ráda kývla většina stran vládnoucí pětikoalice, v níž se proti euru ale stále velmi tvrdě staví zejména ODS. Naopak TOP 09 společně s Piráty a Starosty značně horuje za přijetí společné evropské měny a to dle Bobošíkové také za podpory nadnárodních korporací.

Novinářka si povšimla, že nyní v souvislosti s přijetím eura zneužil ruské agrese na Ukrajině například prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza, když v rozhovoru pro Forum24 tvrdil, že „kdybychom platili eurem, pohonné hmoty by stály viditelně méně“. A to i přesto, že byl oproti naší zemi benzín v mnoha zemích eurozóny ještě mnohem dražší. Naopak levnější byl v zemích, které eurem neplatí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

frakce

Tomu nerozumím.Frakce kterou založili Babiš Orbán a spol.nebudou mít žádny vliv Evr.Parlamentu ale můžou ohrozit a jsou nebezpečím pro Evropu

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vládní plukovník Foltýn: Jedničky a nuly, pravda a lež. Ječení o cenzuře z pochybných kruhů

19:53 Vládní plukovník Foltýn: Jedničky a nuly, pravda a lež. Ječení o cenzuře z pochybných kruhů

Plukovník Otakar Foltýn je koordinátorem strategické komunikace státu. „Cenzuru dělat nebudu. Kdo ří…