Může se vojákům beztrestně nadávat?

25.06.2014 8:33

Jeden z vojáků se rozhodl bránit čest svých kolegů, kteří působí v zahraničních misích. Kvůli hrubému a vulgárnímu vyjádření v internetové diskuzi na adresu raněného vojáka podal trestní oznámení. Lidové noviny (LN) uvádějí, že voják se domnívá, že takový slovní útok už může být podněcování nenávisti vůči skupině osob. Policie by prý věc ale mohla vyhodnotit pouze jako přestupek.

Může se vojákům beztrestně nadávat?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí
reklama

Do vojáků sloužících v zahraničních misích se pustil jeden z uživatelů Facebooku. Na adresu vojáka zraněného v přestřelce s tálibánci napsal: „zasranej žoldák“, „ve svobodných zemích vraždí lidi“ a „ať tam pochcípou všichni, sráči".

Právě tento výlev v internetové diskuzi vyvolal reakci vojáků. Názory pisatele se už podle LN zabývá policie. Může za to trestní oznámení, které podal na kolínské policii člen aktivních záloh Dan Š. „Takové vyjádření už přerostlo únosnou mez. Měl by si uvědomit, že tohle bylo přes čáru,“ říká Dan Š. o autorovi nadávek. LN píší, že voják se domnívá, že v tomto případě už mohlo jít o podněcování nenávisti vůči skupině osob.

Není jisté, že slovní útok je trestný čin

Jenže oslovení právníci si prý nejsou jisti, jestli jsou slovní útoky trestným činem. LN zjistily, že zatím vše vypadá tak, že policisté by to mohli vyhodnotit jako přestupek. Ten se trestá maximálně několikatisícovou pokutou.

Samotní vojáci údajně vyhrocené debaty na internetu raději nesledují. Ale jeden případ z Polska ukazuje, že je možné se bránit. Jistý účastník diskuze totiž napsal o padlém polském vojákovi v Afghánistánu, že jde o žoldáka, okupanta či banditu. Jeho kamarád, také voják, případ oznámil. Policie pak případ vyšetřovala s tím, že jde o hanobení a v takovém případě už hrozí i nepodmíněné tresty. U soudu pak podle informací LN už padaly pokuty i podmínky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Co mám dělat? Budou volby. Průšvih.“ 100 tisíc Čechů promluvilo. A Pirát neví, co s tím

14:14 „Co mám dělat? Budou volby. Průšvih.“ 100 tisíc Čechů promluvilo. A Pirát neví, co s tím

Blíží se krajské a senátní volby. Ale ještě před nimi by se měla ve sněmovně řešit petice zasazující…