Může za to Brusel! Matteo Salvini udeřil po zřícení mostu v Janově

15.08.2018 19:43

V Janově se včera zřítil most. Tragédie, ve které byl zraněn i jeden český řidič, si podle BBC zatím vyžádala minimálně 39 obětí a Matteo Salvini se chopil příležitosti obvinit Evropskou unii. Rozpočtové restrikce, kterými by se Itálie měla podle EU řídit, prý brání investicím do infrastruktury. A pokud tato pravidla ohrožují bezpečnost na silnicích a ve školách, proč by se jimi měla Itálie řídit, ptá se Salvini. O jeho slovech informovaly agentura Bloomberg a britský deník Express.

Může za to Brusel! Matteo Salvini udeřil po zřícení mostu v Janově
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nuselský most v Praze
reklama

Vicepremiér Matteo Salvini z italské Ligy Severu v Katánii na Sicílii reportérům řekl, že kolaps 50 let starého mostu ukazuje, jak je důležité zvýšit investice. A naznačil, že limity pro rozpočet mohou ohrožovat životy Italů. „Pokud nám zvenčí nařízené limity zabraňují v investicích do bezpečných škol a silnic, pak se nabízí otázka, zda má cenu je dodržovat,“ uvedl.

Anketa

Oceňujete práci naší velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi?

93%
7%
hlasovalo: 4631 lidí

Tragédie přišla zrovna v době, kdy se koalice hnutí Pěti hvězd a Ligy severu chystá schválit rozpočet na rok 2019 a oba předáci prý tlačí na Unii, aby se pravidla pro investování uvolnila. Podle Bloombergu se o to pokoušely už předchozí vlády. Podle předpovědí bude letošní deficit italského rozpočtu 1,6 % HDP, což je v limitu EU, který činí 3 % HDP. Ale Evropská komise trvala na menším deficitu, aby Itálie snížila dluh 2 300 miliard eur, který je největší v EU.

Bývalý premiér Matteo Renzi Salviniho kritizoval, že tragédie využívá k politickým ziskům, ale uznal obavy o stav dálnic. Na Twitteru napsal: „Možná je čas si promluvit o infrastruktuře, nicméně bez ideologie... Ale dnes je den pouze pro ticho, prosím vás.“

Ale jiný pohled poskytuje britský deník Express. Podle něj je Evropská unie v této věci nevinně. Evropská unie má program s rozpočtem 315 miliard eur na obnovu a rozvoj infrastruktury a rok co rok radí státům, jak tyto peníze utratit. Tyto rady byly zveřejněny po italských volbách v březnu. V nich Unie radí Itálii, aby podporovala vědu, inovace, digitální gramotnost a infrastrukturu.

Hnutí Pěti hvězd prý projekt opravy mostu zařadilo do kategorie, kde se rozhodovalo, zda cena odpovídá užitku. Antonio Occhiuzzi, ředitel technologického institutu stavebnictví, říká, že most se zřítil, protože byl založen na technologiích, které vydrží pouze krátkou dobu, jak bylo zjištěno u jiných staveb. Ale jejich náhrada by stála 35 milionů eur, což podle italského periodika Repubblica ještě před několika lety vláda nepovažovala za nutné investovat.

Morandiho most, pojmenovaný po svém architektovi, byl prý neustále udržován. Tvrdí to Antonio Brencich, profesor se specializací na betonové stavby. Podle něj most ohrožovala koroze, která vzešla z technologie, kterou si pan Morandi patentoval a později byla uznána za vadnou. Tento profesor údajně před nebezpečím varoval již v roce 2016.

Článek agentury Bloomberg ZDE:

Článek listu Express ZDE:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

12:47 Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

„Přístup demobloku k dovolbě Rady ČT je skandální,“ říká publicista Pavel Černocký ohledně stále odd…