My jsme podporovali Schwarzenberga a Drahoše! Havlovu uličku jsme zařídili! Divadlo, kde Ježíš bude znásilňovat muslimku, promluvilo. Je veselo

17. 4. 2018 13:12

Hra, v níž Ježíš znásilňuje muslimku, jež má být uvedena v rámci květnového festivalu Divadelní svět Brno, zvedla ze židle mimo jiné náměstka brněnského primátora Petra Hladíka (KDU-ČSL). O představení nazvaném Naše násilí a vaše násilí promluvil nyní mimo jiné v DVTV.cz ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. ND Brno festival pořádá.

My jsme podporovali Schwarzenberga a Drahoše! Havlovu uličku jsme zařídili! Divadlo, kde Ježíš bude znásilňovat muslimku, promluvilo. Je veselo
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

„Přiznám se, že se nechci nechat vehnat do role vykladavače a obhajovače chorvatského režiséra Olivera Frljiče. Umění je celá hra, my se tady bavíme o jedné scéně. Bez znalosti kontextu nemá cenu obhajovat 30 vteřin,“ sdělil Glaser úvodem.

„Je to umělecký obraz. Umění se vyjadřuje tvorbou obrazů. Na divákovi je, aby si ten obraz nějak vyložil. To představení je o střetu křesťanské a islámské civilizace. Ten střet může být vyjádřen i takovýmto obrazem,“ dodal Glaser s tím, že souhlasí s tím, že jde o krajní polohu umění.

„Velká řada umělců hledá hraniční vyjádření nějakého obrazu. Je na posouzení každého diváka, jak se k tomu postaví,“ sdělil Glaser. On sám nechtěl být cenzorem, aby to nenechal na pořad festivalu zařadit. 

Původní text ZDE

„Kdybych si mohl vybrat, tak já osobně půjdu na jiné představení. Nepotřebuji to nutně ke svému životu,“ sdělil. „Plně chápu, že se to věřících lidí dotýká, ale oni tomu představení nemusí být vystaveni,“ sdělil následně Glaser ke kritice, která se představení dostává.

Otevřený dopis náměstka Hladíka, jenž Glasera žádá, aby hra nebyla uvedena, vnímá jako pokus o cenzuru. „Jednoznačně. Pan náměstek Hladík byl formulován tak, jako když jej píše občan, ale on politikem zůstává ve svém konání. A já si myslím, že politici nesmějí říkat, co se smí hrát na divadle,“ poznamenal Glaser. O tom, že by mohl být odvolán, se však nebojí. „Bylo by to smutné. Je mojí povinností stát za dramaturgickou radou,“ podotkl. 

Hra bude uvedena na půdě divadla Husa na provázku. Zde působí jako intendantka Eva Yildizová, jež se zhruba před měsícem na svém facebookovém profilu pustila do dalšího brněnského náměstka Matěje Hollana. 

„Mám potřebu se vyjádřit k vašemu vystoupení na debatě vedené panem Karlem Králem o budoucnosti Divadla Husa na provázku. Očekávala jsem, že na vaše slova bude reagovat umělecké vedení divadla, jelikož se tak nestalo, volím tuto cestu,“ sdělila k Hollanovi Yildizová.

„Během debaty jste vyčetl Provázku, že je stejné jako Městské divadlo Brno, že diváky uzavírá v hledišti a herce na jevišti, nepochopila jsem, zda to byla i narážka na dramaturgii. Ráda bych vám touto cestou oponovala, v mnoha představeních rozehráváme celý sál, ochozy, hlediště a vodíme diváky z divadla ven, hrajeme ve foyer, ve skladu kulis či na zkušebně, toto vše bylo doménou Vladimíra Morávka. Pro inscenování si vybíráme neuvedená témata a známé hry pojímáme z neobvyklého pohledu a je vždy zřejmá práce s textem (např. Švejk, Fidlowačka, Ze života hmyzu, Král UBU). Možná jste měl v tomto srovnání na mysli, že máme soubor nadaný hudebně i tanečně, s čímž musím souhlasit. Dále jste Provázku vyčetl, že málo reaguje na aktuální dění, což bych vám ráda opět vyvrátila. Naše politická aktivita je někdy až příliš velká, vzpomeňme na vyvěšení trenek na Špilberku, na zhudebnění soudního spisu Ztohoven, aktivitu k pojmenování uličky Václava Havla, naše veřejná podpora Schwarzenberga i Drahoše a nedávno malba TIMA na vrata divadla jako reakce na prezidentské volby či připojení se k protestu studentů v akci VyjdiVen,“ sdělila Yildizová a požádala Hollana o upřesnění výroků.

„Provázek je na počátku své nové éry, a jelikož potencionální kandidáty oslovuje a vybírá přímo pan náměstek Hollan, je potřeba některé výroky vyjasnit. Je ve hře budoucnost divadla!“ dodala pak v komentářích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výbušně k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce slyšet, píše Spencerová. Evropo, boj se, zaznělo

6:51 Výbušně k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce slyšet, píše Spencerová. Evropo, boj se, zaznělo

Je nejvyšší čas, aby se evropští lídři probudili a začali se Ankarou velmi vážně zabývat. Evropa má …