My máme pravdu a EU to vidí. Cizí neziskovky típnout, cizí kapitál zdanit. Projev Viktora Orbána, který se nerozebíral

22.02.2017 10:11

Premiér Viktor Orbán vystoupil v parlamentu, aby informoval poslance o ekonomickém vývoji země. Vedle slibných čísel týkajících se dotkl také tématu migrace a vztahů s Evropskou unií.

My máme pravdu a EU to vidí. Cizí neziskovky típnout, cizí kapitál zdanit. Projev Viktora Orbána, který se nerozebíral
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Orbán s uspokojením poznamenal, že všechny ekonomické cíle vlády pro rok 2016 byly splněny. Maďarsku se podařilo snížit poměr dluhu k HDP na 74% a přebytek v lednu byl nejvyšší za posledních sedmnáct let. „Ekonomika loni rostla o 2% a v letošním roce bychom chtěli její tempo zdvojnásobit. Míra nezaměstnanosti byla ve čtvrtém čtvrtletí na rekordním minimu 4,4% a plná zaměstnanost je na dosah ruky,“ chlubil se premiér.

Orbán si také nezapomněl rýpnout do skomírající Evropské unie, když konstatoval, že od roku 2010 dosahuje země většího růstu HDP než země eurozóny. „Nad průměrem Evropské unie je i míra zaměstnanosti,“ poznamenal maďarský premiér a kritizoval Brusel za snahy o zavedení společných cen energie. „Něco takového by mohlo ohrozit vládní škrty a také naši snahu snížit daně a vytvořit další pracovní místa,“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Maďarský premiér se dotkl také tématu migrace, které je hlavním zdrojem nedorozumění mezi jeho zemí a Evropskou unií. „Stávající migrační politika má sice v Bruselu stále silnou podporu, ale krůček po krůčku se od ní mnohé země odvrací. Včetně Německa nebo Itálie. Evropa by se nyní měla zaměřit na zajištění migrantů. My plánujeme zavést systém, ve kterém by měli žadatelé o azyl po dobu vyřízení celého procesu omezenou volnost pohybu,“

„Naše návrhy nacházejí pochopení u stále většího počtu zemí v Evropě. Ještě nedávno o něčem takovém Brusel nechtěl ani slyšet, ale nyní se přímo na sumitu EU hovořilo o možnosti zřídit uprchlické tábory mimo evropský kontinent. V každém případě nelze očekávat, že by se v průběhu několika nejbližších let migrační tlak zmírnil. A to je důvod, proč ochrana hranic zůstane nejvyšší národní bezpečnostní prioritou,“ uvedl Orbán.

Vedle migrační krize považuje Orbán za další nebezpečí pro Maďarsko „pokusy organizací financovaných ze zahraničí získat větší vliv v zemi“. „Přitom tyto organizace nemají nic společného s občanskými uskupeními. Vláda usiluje o transparentnost a nedovolí zahraničnímu kapitálu, aby rozhodoval o občanech naší země, prohlásil maďarský premiér a ohradil se také proti údajné snaze Bruselu získat pod kontrolu maďarský daňový systém.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec si nechal zjistit chystanou Klausovu stranu. Pak se s Dienstbierem smáli, kdo je tu čučkař

14:54 Moravec si nechal zjistit chystanou Klausovu stranu. Pak se s Dienstbierem smáli, kdo je tu čučkař

Hosty druhé části nedělních Otázek Václava Moravce byli senátor Jiří Dienstbier z ČSSD a poslanci Ra…