My předkládali návrhy a Vojtěch se nám vysmíval. V lednu, vykládal na ČT expert ODS Svoboda

21.09.2020 21:33

Česko má nového ministra zdravotnictví, znamého epidemiologa Romana Prymulu. Poslanec ODS a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS) v pořadu Interview na ČT24 označil Adama Vojtěcha za obětního beránka, který musel rezignovat na post šéfa resortu zdravotnictví, když premiér neslaví v časech koronavirové pandemie úspěch. „Vojtěch byl řízený a vedený, neměl sílu svá rozhodnutí prosadit,“ uvedl politik, který by rád věřil, že Prymula dokáže ustát své názory proti vládě a proti premiérovi.

My předkládali návrhy a Vojtěch se nám vysmíval. V lednu, vykládal na ČT expert ODS Svoboda
Foto: archiv ODS
Popisek: Přednosta jedné z pražských klinik a poslanec Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda Csc.
reklama

Na otázku, proč Adam Vojtěch (za ANO) rezignoval na funkci ministra zdravotnictví, nabídl Svoboda dvě varianty. „Jednou z nich je, že vždy musí být nějaký obětní beránek, který když je vláda a premiér neúspěšný, tak odejde. Tato varianta mi připadá velmi realistická,“ komentoval Svoboda úvodem ministerskou výměnu.

Jako další variantu pak zmínil, že Vojtěch sám zvažoval, že epidemiologická situace je pro něj již neúnosná. „Vojtěch měl informace od odborníků, měl návody k rozhodnutí, prezentoval nám svá rozhodnutí, která chtěl udělat, ale druhý den se to vše změnilo a musel stejně udělat něco jiného,“ popsal Svoboda průběh jednání na zdravotním výboru.

Vojtěch podle něj „neměl tu sílu, aby jakýkoliv svůj názor ve výsledku přes premiéra, potažmo vládu, prosadil“. „Byl řízený a vedený,“ podotkl stručně Svoboda. „Jeho ministerský start vypadal dobře. Bohužel, pak se vše zvrtlo a vlastně nic nefunguje,“ sdělil, jakou stopu po sobě Vojtěch coby ministr zanechal.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) dnes k Vojtěchově rezignaci kromě jiného řekl, že slušnost byla Vojtěchova nevýhoda a byl znechucen médii a politikou. „Pan premiér si vždy najde variantu, kde se dá říct, že za to nemůže on a že za to může někdo jiný. Velmi oblíbená jsou média a velmi oblíbená je opozice, která tu vše rozkradla a teď je tu vše špatně,“ pousmál se nad Babišovými výroky poslanec.

Připomněl, jak se mu Vojtěch vysmál, když jako opozice celou dobu předkládali návrhy, jak tuto situaci řešit. „Byl to konec ledna, kdy jsme varovali, že korona se takto rozběhne. To byl okamžik, kdy se mi ministr Vojtěch vysmál. Pak naše návrhy nakonec k řešení situace nastoupily, ale byly vždy přijaty pozdě,“ krčil Svoboda rameny.

Vypočítat to, jaké je riziko nárůstu infekce, je podle lékaře Svobody relativně jednoduchá záležitost, pokud je dostatek vstupních dat, tedy kolik je infikovaných a kolik jeden infikovaný nakazí lidí dál. Nyní podle něj nemáme žádnou druhou vlnu a jiná čísla: „My jsme prostě jenom té první vlně zrušili všechna preventivní opatření, která jsme dělali,“ popsal současnou situaci jako jasnou odpověď na to, že preventivní opatření přestala fungovat.

„Pan premiér řekl národu, že jsme to zvládli na jedničku, a lidé začali samozřejmě věřit, že jsme vyhráli a je vše v pořádku. Ale... ono nebylo. Ta infekce tu byla a rozběhla se znovu tak, jak je jejím zvykem a jak je to psané i ve všech učebnicích epidemiologie,“ pokračoval Svoboda.

Za výmluvné proto označil dnešní premiérova slova o tom, že někdo přišel s modely u druhé vlny příliš pozdě. „Nerozumím tomu, je to výmluva, protože ta skutečnost, že se takto může virus chovat, byla známá. A říkal ji dokonce i člen Babišova týmu, který všechny tyto věci počítal,“ kroutil Svoboda nechápavě hlavou.

Prozradil, jak nyní vnímá jmenování Romana Prymuly ministrem zdravotnictví. „Má všechny odborné předpoklady pro to, aby tuto funkci dělal. Zda dokáže ustát své názory proti vládě a proti premiérovi, to nedokážu nyní odhadnout. A jestli nebude mít osobní problémy z nějakého konfliktu zájmů... aby mohl to, co umí a zná, realizovat,“ doplnil Svoboda s tím, že Prymula nyní musí bezprostředně zahájit nějaké kroky a dokázat oslovit celý národ. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…