My začínáme války. Páni světa. Po boku Leyenové mluvil profesor z USA. Úplně jinak

25.10.2022 8:24 | Komentář

Na konci září proběhlo Athénské fórum o demokracii, které pořádá Nadace pro demokracii a kulturu. Hosty byli například šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ale také například ekonom a univerzitní profesor Jeffrey Sachs, který se ve svém proslovu věnoval Číně a Rusku a vztahu s nimi. Popřel tezi prezidenta Bidena, že největší souboj dneška je mezi demokraciemi a autokraciemi. A nabádal k opatrnosti v mezinárodních vztazích: „A pak se ptáme - Jak může někdo začít válku? No, čtyři z posledních pěti přišly od Spojených států. A rozšíření NATO také. Potřebujeme nějakou rovnováhu a opatrnost, to je moje pointa.“

My začínáme války. Páni světa. Po boku Leyenové mluvil profesor z USA. Úplně jinak
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký ekonom Jeffrey Sachs

„Já mám zkušenost, že různé společnosti mají velmi hluboce zakořeněné politické kultury a tradice, které se s nimi táhnou historií, k jejich prospěchu či neštěstí. A tyto kultury jsou reálné, odolné, odlišné a nedají se snadno řadit na nejlepší a nejhorší, jak to chceme dělat my,“ začal ekonom.

Podotkl, že existují rozdílné narativy, ke kterým se lidé hlásí. A řešením ve světě různých narativů je spolu mluvit, a to víc, než se děje dnes. A dodal, že americké politické špičky nemluví s čínskými politickými špičkami. „Až tedy na případy, kdy je obviňujeme, křičíme na ně nebo něco jiného,“ doplnil a ještě připomenul: „A s ruskými lídry či diplomaty si ani ruku nepodáme.“ Svých 42 let ve službě strávil tím, že tyto různé narativy poslouchal. „A říkal jsem: Kdybyste si sedli a mluvili spolu, tak bychom se někam pohnuli.“

Čínu v současnosti přirovnal k dynastii Han, kdy dle Sachse byla centrálně spravovaným státem. „Když mluvím s čínskými vysokými představiteli, což dělám často, tak jsou to ti nejlépe informovaní profesionálové, které na světě znám. Když s nimi jednám, tak vědí, o co jde. Jsou sofistikovaní, dobře vycvičení, čas od času jsou to moji studenti. A věří v profesionální dokonalost centrálně řízeného státu. A tato politická kultura je více než 2000 let stará,“ popsal Čínu. Putin pak dle Sachse připomíná cara, což není náhoda. „Je to kultura autority. A tradice,“ popsal.

A Spojené státy jsou pak dle něho polodemokratická, hierarchická a rasistická společnost, ve které dominují bílí a která se snaží zachovat privilegia elit. „Tak vznikla v roce 1787. Byla to otrokářská, genocidní země, která zabíjela indiány pro bílou kulturu. A překvapivě, vypadá tak i teď, i když jsme mnohem rozmanitější, než jsme bývali,“ nešetřil svou domovinu Sachs.

Konstatoval, že se jedná o hluboké rozdíly a věc by se neměla zjednodušovat jenom na otázku demokracie. Připomenul, že v devatenáctém století byla ta nejnásilnější země zároveň jedna z nejdemokratičtějších, tedy Velká Británie. „Můžete být demokratičtí doma a bezohledně imperialističtí v zahraničí,“ podotkl s tím, že od roku 1950 byly nejnásilnější zemí Spojené státy.

„Největší chybou prezidenta Bidena je, že prohlašuje, že nejdůležitější téma dneška je boj mezi demokraciemi a autokraciemi. Nejdůležitější téma dneška je naučit se spolu žít a společně vyřešit krize životního prostředí a nerovnosti,“ nesouhlasil s politikou současného prezidenta USA Sachs.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

21:30 Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

Prounijní aktivista Tomasz Peszyński bije na poplach, že je potřeba „zastavit vekou populistickou re…