Myjte si ruce, radí vám Jakub Janda

12.03.2020 11:51

Ředitel spolku Evropské hodnoty Jakub Janda na svém facebookovém profilu poradil, jak se vyhnout nákaze koronaviru. Zdůraznil mimo jiné mytí rukou nebo omezení účasti na větších akcích.

Myjte si ruce, radí vám Jakub Janda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

Janda na svém facebookovém profilu přináší desatero, co dělat, aby se člověk vyhnul nákaze koronaviru. 

Anketa

Vážíte si Jana Hrušínského?

2%
98%
hlasovalo: 30470 lidí

„Myjte si ruce kdykoliv přijdete zvenku. Nepotkávejte se nablízko se staršími lidmi, kteří jsou reálně nejvíce ohroženi. Sobě a svým blízkým nakupte případné zásoby na doma: balené vody, trvanlivé konzervy, baterky a rádio na páku (což je dobré mít doma furt, nejen kvůli této pandemii),“ poznamenal k opatřením Janda.

Podle jeho slov by lidé také, pokud mohou, měli zrušit všechny zahraniční cesty, alespoň na dva týdny. „Pokud fakt nemusíte, tak nechoďte na hromadné akce,“ dodal. „Zavolejte svým blízkým mezi nejstaršími. Ti jsou nejohroženější a logicky vystrašení, tak s nimi mluvte a zkuste jim třeba zařídit nákup,“ míní také Janda.

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41027 lidí

„Nešiřte nepravdivé blbosti typu ‚je to jenom horší chřipka‘, ‚karanténa je blbost‘, ‚mě se to netýká‘,“ dodal.

„Sledujte zpravodajství, ale neděste se nad každou špatnou zprávou ze světa. Svět a život nestojí a nepadá s touhle pandemií, byť je vážná. Věnujte se hlavně normálním věcem, jinak vám z toho za pár týdnů hrábne. Zkuste okolo sebe šířit míň emocí a víc klidu. Pokud vám není trošku dobře, tak si dejte pár dní oraz a zůstaňte doma, ať se douzdravíte,“ uzavřel Janda se slovy, že společně to zvládneme.

Nákaza koronavirem už je ve všech krajích. Z 94 případů je jich nejvíc v Praze – 48. Ústecký kraj má 16 pacientů, Středočeský 11, uvedl předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Na situaci reaguje i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který rozhodl o znovuzavedení kontrol na německých a rakouských hranicích. Ty by se měly vrátit od páteční půlnoci. Po vládě chce, aby vyhlásila nouzový stav. Policie pak také zahájí kontroly, zda lidé dodržují karanténu.

Česko se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale nechystá kvůli koronaviru vyhlásit karanténu Prahy. Popřel i další informaci šířenou po sociálních sítích, že mají být uzavřeny obchody. 

„Někdo šíří po Facebooku nepravdivou zprávu, že budeme zavírat obchody. Není to pravda, nic takového jsme neřekli a neplánujeme. Mrzí mě, že se někteří lidi takhle chovají. A další nepravdivá informace, kterou někdo šíří, je, že má být zítra (v pátek) vyhlášena karanténa Prahy. Není to pravda,“ napsal předseda vlády v noci na Twitteru a Facebooku.

 

Během středy v České republice výrazně stoupl počet nakažených lidí. Od předchozího dne hygienici zaznamenali 31 nových případů, což byl dosud nejvyšší denní nárůst. Celkem bylo večer v Česku 94 lidí prokazatelně nakažených novým typem koronaviru, z toho dva jsou podle Ministerstva zdravotnictví v poměrně vážném stavu.

V Česku už platí zákaz konání všech akcí, při nichž by se na jednom místě mohlo shromáždit více než 100 lidí. Do odvolání jsou také zavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v České televizi řekl, že pokud by šíření viru nadále pokračovalo rychlým tempem, je namístě uvažovat o omezení pohybu lidí ve veřejném prostoru.

Velmi silná opatření zasáhla kvůli koronaviru Itálii, která včera opětovně zaznamenala velký nárůst úmrtí v souvislosti s koronavirem. I proto večer premiér Giuseppe Conte oznámil, že se v celé zemi uzavřou všechny obchody vyjma potravinářských a lékáren. Dočasně se zavřou i všechny bary, restaurace a kadeřnictví. Firmy mají nařízeno zastavit provoz všech oddělení, která nejsou klíčová pro výrobu. V provozu mohou zůstat trafiky a novinové stánky. 

Tato opatření vstupují v platnost od dnešního dne. Již od úterý měli přitom Italové zavedená omezení pohybu a zakázány jakékoli větší společenské akce. Zavřeny jsou i školy, muzea či divadla. 

Conte ve svých slovech včera občanům poděkoval, píše server České noviny.cz, že dokázali změnit návyky. Obyvatelům vzkázal, že jejich odříkání přispívá ke společnému blahu. Nová opatření budou platit do 25. března. 

V Itálii se nakazilo koronavirem již víc než 12 tisíc lidí. Zemřelo již 827 občanů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…