Mýlili jsme se, šokoval v ČT Tomáš Klvaňa. Šlo o Trumpa

23.01.2017 12:32

Osobnosti Donalda Trumpa a tomu, který český politik je považován za českého Trumpa, se věnoval pořad České televize „168 hodin“.

Mýlili jsme se, šokoval v ČT Tomáš Klvaňa. Šlo o Trumpa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vosková figurína Donalda Trumpa
reklama

16 minut trval inaugurační projev nového amerického prezidenta. Donald Trump potvrdil, že drží laťku. Jeho styl zkoumají i politici v Česku. Trumpův let střemhlav by rádi napodobili v podzimních parlamentních volbách. Ovšem ne každý má správně našlápnuto.

Sedmdesátiletý Donald Trump, nejstarší americký prezident v době inaugurace. Také nejbohatší a v mnoha směrech odlišný od svých předchůdců. Když před půldruhým rokem oznamoval kandidaturu, podle preferencí se pohyboval na předposledním 12. místě republikánských kandidátů. „My jsme si ze začátku mysleli, že Trumpova bublina v kampani splaskne během několika málo týdnů. To jsme se mýlili,“ přiznává publicista Tomáš Klvaňa.

„Dokázal oslovit voliče a pochopil přesně, co chtějí slyšet. A to opakoval neustále,“ říká americký novinář dlouhodobě žijící v Česku Erik Best.

Celé video je ZDE

Anketa

Sympatizujete s pochody žen, které vyšly do ulic proti Donaldu J. Trumpovi?

2%
98%
hlasovalo: 15531 lidí

„Je to přesně ten politik, který jde zvenčí a chce pomáhat lidem na bázi nějaké populistické rétoriky, která zafungovala,“ říká Alžběta Králová, konzultantka Institutu politického marketingu.

Televize pak odvysílala záznam vystoupení prezidenta Miloše Zemana z devátého listopadu loňského roku, kde hlava státu říká: „Někteří novináři mě označují za českého Donalda Trumpa. A musím se přiznat, že jsem vždy toto označení bral nikoli jako urážku, ale naopak jako ocenění.“

Právě Miloš Zeman byl jediný evropský prezident, který Donalda Trumpa veřejně podpořil. A to už během předvolební kampaně. Televize pak ze záznamu pustila Zemanův proslov ze čtvrtého listopadu loňského roku: „Kdybych byl americký občan, volil bych Donalda Trumpa,“ říká ze záznamu Zeman.

Trump má propracovanější strategii

„Se Zemanem má Trump společného to, že dokáže svými extrémními výroky vzbudit pozornost médií. A tu pozornost udržet. A tím v té kakofonii hlasů nastoluje svoji agendu. On vždycky něco řekne a my všichni ostatní na to nějakým způsobem reagujeme. Iniciativa je vždycky na něm,“ podotýká Klvaňa.

„Asi se najdou podobné rysy, třeba to, že někdy záměrně používají kontroverzní výroky, že záměrně provokují. Na druhou stranu troufám si říct, že u Donalda Trumpa je to výrazně propracovanější strategie,“ říká Ondřej Obluk, ředitel reklamní agentury.

Českým Trumpem je i Babiš

Jenže prestižní americký magazín Politico už předloni označil za českého Trumpa nikoliv Miloše Zemana, ale Andreje Babiše. Letos ho navíc zařadil mezi osmadvacítku osobností, které budou určovat podobu Evropy v roce 2017.

Jak se Babišovi líbí nálepka, že je českým Trumpem? „Když jsem viděl jeho kampaň, tak si tak nepřipadám. Jsem celý život podnikatel, tak proto nás asi porovnávají,“ říká Babiš.

„Jak Trump, tak Andrej Babiš vytvořili jakési hnutí, které ale nemá žádný politický program, nemá žádný opravdový obsah. Opírá se čistě jenom o marketing a manažerskou snahu postavenou na jedné silné osobnosti, která voličům sugeruje ,Já to za vás zvládnu‘,“ říká Klvaňa.

Byly některé věci z volební kampaně Trumpa pro Babiše inspirativní? „Tak ta rétorika je podobná. Z byznysu je člověk naučený rozhodovat se rychle, nějaká vize, nějaká intuice,“ říká Babiš.

„Mluví jako obchodník, který říká, co je momentálně pro něj nejvýhodnější, nejlepší. Zítra to možná bude úplně něco jiného. Ale není to politik, který pochází z politické strany, která dlouhodobě má nějaký pohled na věci a musí do určité míry dodržovat nějakou linii,“ říká Best.

„Je obrovský rozdíl mezi tradičními politiky, kteří budou celý život mluvit o něčem, ale nejsou to pak schopni zrealizovat,“ prohlásil Babiš.

Zeptám se ho, jak vyřešil konflikt zájmů

„Tady vidíme tu nepolitickou politiku v podání Andreje Babiše, který založil hnutí ANO a přesně jako Donald Trump šel do politiky jako ten outsider zvenku, nepotřebuji peníze, nepotřebuji korupci a jdu pracovat pro dobro těch lidí. A také to hrál na té populistické rétorice, která zafungovala,“ říká Králová.

Prezident Miloš Zeman pozval Donalda Trumpa ihned po jeho zvolení do ČR. Nový americký prezident mu prý pozvání oplatil.

„Mě samozřejmě pan Trump zajímá, pokud mě pan Zeman do Bílého domu vezme, když má to pozvání, tak určitě budu rád a zeptám se ho, jak vyřešil konflikt zájmů, ať to můžu porovnat,“ uvedl Babiš.

A navíc, zdá se, že Miloš Zeman s pozváním Trumpa do ČR nepřišel jako první. „Teď vám řeknu, co jsem ještě nikomu neřekl. Jako člověk musí mít nějaké vize, nějaké intuice. Já jsem panu Trumpovi psal v lednu 2016, kde jsem nějakým způsobem ho zval na návštěvu do ČR. A ten jeho šéf kampaně mi odepsal. Myslím, že do dvou dní. Odpověď byla že ano, že uvidíme. To bylo ještě před primárkami. On má manželku Češku, má Ivanku Trumpovou, tak jsem měl takový marketingový nápad. Byl jsem u majitele firmy Vuiton, když jsem byl ve Francii, on je v té módě, tak jsem měl takovou myšlenku, že uděláme módní přehlídku firmy Vuiton na Karlově mostě a že pozveme i Ivanku a že bychom se jako Češi ve světě zviditelnili. Ale ten nápad jsem nějak nedotáhnul,“ říká Babiš.

„Oba mají společné to, že svojí osobností dokážou zaujmout, dokáží být viditelní a že nárůst jejich popularity byl extrémně rychlý,“ říká o Trumpovi a Babišovi Obluk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

19:35 Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

Vakcína, ropa či investice jsou komodity, které jsou používány jako nástroje vlivu a moci. Kdo říká,…