NATO je mnohem silnější než Rusko. Ničeho se nebojte, uklidnil Poláky jejich ministr

12.03.2015 9:17

Polská premiérka Ewa Kopaczová a ministr obrany Tomasz Siemoniak se tento týden nezávisle na sobě vyjádřili v polské veřejnoprávní televizi TVP ke konfliktu na Ukrajině. Polsku podle jejich názoru nehrozí nebezpečí, protože je součástí NATO. Přesto oba polští politici možné hrozby nepodceňují.

NATO je mnohem silnější než Rusko. Ničeho se nebojte, uklidnil Poláky jejich ministr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polská delegace na Ministerstvu obrany ČR
reklama

Siemoniak v polské veřejnoprávní televizi TVP uvedl, že navzdory nestabilní situaci na východní Ukrajině se mohou Poláci cítit v bezpečí. „Polsko je členem Evropské unie a NATO, což je skutečně silná záruka pro bezpečnost naší země a jejích obyvatel. NATO je navíc z vojenského hlediska bezpochyby mnohem silnější než Rusko,“ řekl ministr. Zároveň však zmínil, že není možné případné hrozby brát na lehkou váhu, protože „po letech míru se nyní jedna země rozhodla svévolně narušovat hranice svého souseda“.

„Bezpečnost Polska je garantována v článku 5 Washingtonské smlouvy, zřizovací listiny vojenské aliance, která zaručuje společný zásah proti nepříteli v případě napadení jednoho ze členů Severoatlantické aliance,“ ujišťoval polský politik diváky veřejnoprávního média. Připomněl rovněž aktuální rozmístění amerických sil v Lotyšsku, kde se i za účasti 3000 amerických vojáků bude konat společné cvičení. Akce má podle Spojených států demonstrovat sílu aliance a odradit ruského prezidenta Putina od další případné agrese.

Polský ministr obrany rovněž informoval o přípravách výcviku ukrajinských důstojníků polskými vojenskými instruktory, které by měly být dokončeny ještě tento měsíc. „Rádi bychom tento výcvik realizovali na polském území. Stále je však ve hře i varianta, že by vše proběhlo přímo na Ukrajině. Naše finální rozhodnutí bude učiněno bez toho, abychom brali v potaz, co si o tom myslí Rusko. Nejdůležitější je, aby naše spolupráce byla co nejefektivnější,“ prohlásil Siemoniak.

Tento týden se k ukrajinské krizi v polské televizi TVP vyjádřila také polská premiérka Ewa Kopaczová. Podle jejího názoru v současné době čelí Evropa největší hrozbě od skončení studené války. „Bylo by nezodpovědné, kdybychom tuto skutečnost ignorovali,“ sdělila Kopaczova, ale varovala rovněž před zbytečným vyvoláváním paniky mezi polským obyvatelstvem. „Měli bychom situaci posuzovat s chladnou hlavou. Naše země je součástí NATO, a to je dostatečná záruka před jakoukoli hrozbou,“ uklidňovala po vzoru ministra obrany polská premiérka diváky TVP.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

10:38 Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

Jak to s Vrběticemi bylo a hlavně nebylo, vysvětluje ve své nové analýze nezávislá zpravodajská agen…