NATO je zločinecká organizace. Vracím medaile. Podporuji Zemana, napsal lékař-podplukovník. A věc má zásadní pokračování

29. 12. 2014 15:14

Vzdát se všech čtyř válečných vyznamenání chce bývalý vojenský lékař Marek Obrtel, který sloužil v Afghánistánu, Kosovu či Bosně a Hercegovině. Původně požádal v otevřeném dopise, který jako první zveřejnily ParlamentníListy.cz, o odnětí vyznamenání. Protože ale takový postup není možný, jak v pondělí informoval server iDnes.cz s odvoláním na informace Ministerstva obrany, je Obrtel připraven válečná vyznamenání vrátit.

NATO je zločinecká organizace. Vracím medaile. Podporuji Zemana, napsal lékař-podplukovník. A věc má zásadní pokračování
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

Obrtel požádal v otevřeném dopise ministra obrany Martina Stropnického (ANO) o odnětí válečných vyznamenání. Důvodem je, že Obrtel považuje NATO za „zločineckou organizaci“ se „zrůdnými zájmy“.

Hluboce se stydím za to, že jsem sloužil zločinecké organizaci NATO

„Vracím válečná vyznamenání, protože se hluboce stydím za to, že jsem sloužil zločinecké organizaci, jakou je NATO v čele s USA, a jejím zrůdným zájmům po celém světě,“ napsal bývalý vojenský lékař v otevřeném dopise, který ParlamentníListy.cz zveřejnily 22. prosince. Na následný dotaz serveru iDnes.cz v pondělí uvedl, že impulzem pro tento krok byl současný politický vývoj.

Svým gestem prý chce vyjádřit svůj nesouhlas s politikou USA uplatňovanou vůči Rusku a zemím Evropské unie a s důsledky této politiky. V dopise také vyjadřuje podporu prezidentu Miloši Zemanovi „v jeho úsilí o objektivní pohled na stěžejní otázky vnitro i mezinárodněpolitické a v jeho boji proti všem za zachování suverenity a identity českého národa a jeho globální bezpečnosti.“

Celý text otevřeného dopisu podplukovníka Marka Obrtela ministru obrany najdete zde.

Ministerstvo medaile odejmout nemůže

Jak serveru řekl mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek, Obrtelův dopis tam ještě nedorazil. Jenže ministerstvo podle něho medaile stejně odejmout nemůže. „Neexistuje žádný zákon, který by upravoval odnětí vojenského vyznamenání nebo vojenské medaile. Pokud chce někdo udělat takové gesto, nic mu nebrání, aby medaile vzal a odnesl na krajské vojenské velitelství. Tam je vrátí a oni mu potvrdí, že je převzali,“ vysvětlil ministerský mluvčí.

„Já o vyznamenání po tom všem nestojím. Pokud mi je odebrat nemůžou, tak jim je klidně v krabičce pošlu zpátky, ale prostě je nechci,“ reagoval na to Obrtel, který se tak vzdává čtyř medailí.

Obrtel je jedenáctým rokem ve výslužbě, v minulosti působil mimo jiné jako velitel 11. polní nemocnice v Afghánistánu. Působil též na misích české armády v Kosovu a Bosně a Hercegovině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rány pěstí, krev. Poslance Feriho na Moravě napadli

18:50 Rány pěstí, krev. Poslance Feriho na Moravě napadli

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se na svém twitterovém profilu svěřil se svým výletem na Moravu, který …