Česká pirátská strana ve stížnosti kritizovala například rozdělení země do volebních krajů a pětiprocentní bariéru pro vstup do Sněmovny. Upozornila na to, že kvůli uzavírací klauzuli "propadlo" 12 procent voličských hlasů. Piráti konkrétně dostali 2,66 procenta hlasů, žádný mandát nezískali. Podobnými argumenty se však soud už v minulosti zabýval, nyní odkázal na svá starší rozhodnutí, stejně jako na postoj Ústavního soudu, podle kterého je cílem uzavírací klauzule "omezit přílišnou roztříštěnost politického spektra v Parlamentu".
Rozdělení do volebních krajů způsobuje, že voličské hlasy mají různou váhu
Co se týče rozdělení do volebních krajů, podle NSS trvají pochybnosti o vhodnosti z hlediska principu rovnosti volebního práva. V praxi totiž mají voličské hlasy v různě lidnatých krajích také různou váhu. Soud však nesdílí přesvědčení Pirátů o protiústavnosti sporných ustanovení volebního zákona.
Pirátům vadilo také to, jak k volbám přistupovala veřejnoprávní Česká televize (ČT). Měli pocit, že v předvolebním vysílání, zvláště v poslední "superdebatě", nezískali prostor, který zasluhovali podle průzkumů. NSS připomněl, že všechny volební strany sice musí mít přístup do veřejnoprávních médií, ovšem nelze to vykládat jako právo na zcela stejný vysílací rozsah.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk