Na 300 odborářů začalo jednat o strategii ČMKOS a novém vedení

25.04.2014 12:20

Téměř tři stovky odborářů z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) začaly dnes v Praze jednat o své strategii pro příští čtyři roky. Večer budou rozhodovat i o svém novém vedení. Podle dosavadního místopředsedy této největší odborové centrály v zemi Václava Pícla mají české odbory za sebou jedno z nejtěžších období, kdy bojovaly proti reformám a škrtům pravicové vlády.

Na 300 odborářů začalo jednat o strategii ČMKOS a novém vedení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ČMKOS Václav Pícl

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) dnes na sjezdu ČMKOS řekla, že zájmy odborářů a kabinetu se budou teď „nepochybně mnohem častěji potkávat".

Podle Pícla mají české odbory za sebou jedno z nejtěžších období

ČMKOS zastřešuje 29 svazů s asi 370.000 členů. Lídra centrála nemá od loňského podzimu, kdy její někdejší předseda Jaroslav Zavadil odešel z funkce po svém zvolení do sněmovny. Na funkci kandiduje Pícl a šéf svazu KOVO Josef Středula. O budoucím šéfovi zatím jasno není, jednotlivé svazy a delegáti vyjednávají o podpoře.

Podle Pícla mají české odbory za sebou jedno z nejtěžších období. „Poprvé od roku 1990 jsme čelili těm nejasociálnějším vládním restrikcím s dopady na životní úroveň většiny zaměstnanců, byla to etapa s největším počtem protestních akcí," uvedl Pícl. Podle něj je nutné reformy Nečasovy vlády změnit a obnovit dialog s nynějším kabinetem a zaměstnavateli.

K odborářům promluvili i bývalí předáci centrály - nynější šéf Senátu Milan Štěch a europoslanec Richard Falbr

Se Sobotkovou vládou si odbory zatím notují, k vládní sociální demokracii mají blízko. „Zájmy vlády a odborů se budou nepochybně mnohem častěji potkávat... Občas se stává, že my v politických rolích nemůžeme být tak důrazní, jak bychom si přáli. Tady často spoléháme na odbory, že to řeknou trochu za nás, mnohem ostřeji, než si my můžeme dovolit," řekla na odborářském sjezdu ministryně práce Marksová. Podle ní přichází „nový začátek skutečného partnerství mezi vládou a odbory". Slíbila, že se zasadí o zlepšení podmínek zaměstnanců, posílení požadavků na bezpečnost práce či zvýšení minimální mzdy nejpozději od ledna příštího roku.

Nejobtížnější období a největší počet demonstrací mají odboráři za sebou i podle exšéfa ČMKOS Zavadila. K odborářům promluvili i bývalí předáci centrály - nynější šéf Senátu Milan Štěch a europoslanec Richard Falbr. Prostor dostal i lídr kandidátky ČSSD do eurovoleb Jan Keller, který odboráře ujišťoval, že ve volebním programu na ně strana pamatuje. Vyzýval je, aby šli volit.

Sjezd pokračuje v sobotu. Vystoupí na něm premiér a prezident. Odboráři pak schválí také svůj program do roku 2018.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …