Zákaz dovozu ropy do konce roku. Jak velkou energetickou nebezpečnost si tím Evropa zavádí? „Spíš je vidět, že vstupujeme do fáze, kdy všichni chápeme, že tohle je konflikt na dlouhou dobu. Na několik desítek let. A i v té formulaci tohoto šestého balíčku sankcí je jasně vidět velká vstřícnost vůči tomu, že situace v různých zemích je různá, především ta čtveřice zemí vnitrozemských. My, Slovensko, Rakousko a Maďarsko, kteří nemáme přístavy, nemáme moře,“ poznamenal Bartuška. „A vidím všude v Evropské unii vědomí, že toto je opravdu na dlouho. Teď hledáme pravidla pro fungování na mnoho příštích let,“ dodal.
Jak na toto vše podle něj reagují v Kremlu? „Největší zákazníci jsou na Západ od nás. Český, slovenský nebo maďarský odběr ropy není tak zásadní. A hlavně, ten hlavní úder po ruské ropě začal již v únoru tím, že je zde jasný tlak od pojišťoven, zajišťoven od obchodníků nekupovat ruskou ropu přes velké obchodníky,“ míní Bartuška.
„Dnes se uvedly do pohybu jevy, které budou trvat roky a roky. Ti největší hráči s ropou přestali obchodovat s ruskou ropou. Největší západní klienti odcházejí, to jsou zásadní změny, které jsou na dlouho,“ dodal Bartuška. Rusko tohle podle něj rozhodně nečekalo.
„Ropa je pro ruský stát zásadním zdrojem příjmů a oni jsou od 24. února stále překvapeni. Jednotou Západu, ochotou Západu dávat zbraně na Ukrajinu. Jednota Západu, jednota EU je pro ně naprosto nepochopitelná. Myslím si, že jak jim jde Západ po příjmech primárně z ropy, je pro ně velké překvapení,“ míní Bartuška.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.