Na ČVUT má vzniknout robotické centrum za miliardu

30.04.2013 22:06

Na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) má vzniknout špičkové robotické centrum za miliardu korun. Informoval o tom dnes server Česká pozice s tím, že záměr schválil akademický senát školy. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), jak zní oficiální název, má být založen už letos v červenci. Na stavbu takzvané "věže" by mohly být využity peníze z evropských fondů, na něž nově dosáhnou i pražské vysoké školy.

Na ČVUT má vzniknout robotické centrum za miliardu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zaměstnanec v laboratoři
reklama

V centru by mohla vznikat například chytrá vozidla se strojovým viděním, mechatronická řešení průmyslových úkolů nebo se zdokonalovat zabezpečení počítačů. Centrum, které má vyrůst v dejvickém kampusu v ulici Jugoslávských partyzánů, by mělo úzce spolupracovat s průmyslem.

Vybudováno bude v červnu 2015

Ne všichni akademici ale se stavbou "věže" souhlasili. "CIIRC byl týmem profesora Vladimíra Maříka připravován dlouho a nám se ta myšlenka líbila. Snažili jsme se více než rok přípravný tým přesvědčit, že by ústavu bylo lépe uvnitř fakulty. To se nám nepovedlo," řekl České pozici děkan fakulty elektrotechnické Pavel Ripka, jehož škola takto přijde o kvalitní výzkumníky.

V současné době proběhlo výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace či na provedení stavby. Nové centrum má být vybudováno v červnu 2015. Pracovat by zde mělo až 250 výzkumníků, počítá se i s výchovou doktorandů. Experti chtějí spolupracovat také například s plzeňským střediskem NTIS nebo ostravským superpočítačem IT4Innovations.

Centrum by mělo stát kolem miliardy korun, škola už má přitom z minulosti připravených 104 milionů. Peníze by chtěla získat i z fondů EU. Evropská komise totiž nedávno povolila, aby až tři miliardy z EU mohly využít i pražské univerzity. Ty dříve na evropské peníze nedosáhly, Praha je totiž bohatý region.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…