Podle Sorose nyní čelí Evropa několika problémům naráz a není prý možné je vyřešit zároveň. Prioritou by dle jeho názoru měla být krize na Ukrajině. „O této zemi mám díky přítomnosti svých nadací v zemi velmi jasné povědomí. Na počátku letošního roku jsem přišel s tzv. vítěznou strategií pro Ukrajinu, jejíž znění jsem poslal také příslušným evropským orgánům. Navrhoval jsem vyšší finanční pomoc, která by byla kombinována s radikálními politickými a hospodářskými reformami. Na Ukrajině musí být zřízeno nezávislé soudnictví a média, nastartovat je nutné boj proti korupci. Tyto reformy by také pomohly lidem v Rusku, kteří se jich ve své zemi rovněž dožadují. A to je právě to, čeho se Putin bojí. Proto se pokouší destabilizovat novou Ukrajinu,“ tvrdí Soros.
Soros konstatuje, že ruský prezident získal dočasnou taktickou výhodu, protože prý je ochoten na rozdíl od ukrajinských spojenců riskovat jadernou válku. „Využívá pro své záměry střídavě hybridní válku a mír. Je zřejmé, že vojensky Ukrajina nemůže Rusko předčít, protože to má mnohem větší a lépe organizovanou armádu. Prezident Petro Porošenko musel tuto skutečnost vzít za velkých obětí na vědomí. Je však zřejmé, že Rusko může Evropa a Spojené státy porazit finančně,“ soudí Soros, podle kterého tento způsob „boje“ snižuje nepříznivá finanční situace Evropské unie v důsledku řecké krize. „Evropské orgány pod německým vedením tuto krizi nezvládly. Přišly s vlastním programem reforem bez možnosti, aby si Řecko nad reformami udrželo vlastní kontrolu. Vždy půjčily příliš málo a příliš pozdě,“ kritizuje Soros.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
Ve studiu CNN Prima News to vřelo. Bývalý předseda TOP 09 naznačil, že po volbách může pokračovat vl…
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 13:12 Lidé nejsou čísla v Jurečkových tabulkách. Bobošíková představila plán pro důstojné stáří