Na Merkelovou létají hromy blesky, od mocného muže z USA však zazněla pochvala. Za co?

21.09.2015 14:01 | Zprávy

Americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros ve svém aktuálním komentáři vyzývá Evropskou unii, aby ve své snaze vyřešit migrační krizi nezapomínala na Ukrajinu. Samá slova chvály nachází pro německou kancléřku Angelu Merkelovou, která dle jeho mínění pozvedla ducha spolupráce a solidarity celé Evropy.

Na Merkelovou létají hromy blesky, od mocného muže z USA však zazněla pochvala. Za co?
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros

Podle Sorose nyní čelí Evropa několika problémům naráz a není prý možné je vyřešit zároveň. Prioritou by dle jeho názoru měla být krize na Ukrajině. „O této zemi mám díky přítomnosti svých nadací v zemi velmi jasné povědomí. Na počátku letošního roku jsem přišel s tzv. vítěznou strategií pro Ukrajinu, jejíž znění jsem poslal také příslušným evropským orgánům. Navrhoval jsem vyšší finanční pomoc, která by byla kombinována s radikálními politickými a hospodářskými reformami. Na Ukrajině musí být zřízeno nezávislé soudnictví a média, nastartovat je nutné boj proti korupci. Tyto reformy by také pomohly lidem v Rusku, kteří se jich ve své zemi rovněž dožadují. A to je právě to, čeho se Putin bojí. Proto se pokouší destabilizovat novou Ukrajinu,“ tvrdí Soros.

Soros konstatuje, že ruský prezident získal dočasnou taktickou výhodu, protože prý je ochoten na rozdíl od ukrajinských spojenců riskovat jadernou válku. „Využívá pro své záměry střídavě hybridní válku a mír. Je zřejmé, že vojensky Ukrajina nemůže Rusko předčít, protože to má mnohem větší a lépe organizovanou armádu. Prezident Petro Porošenko musel tuto skutečnost vzít za velkých obětí na vědomí. Je však zřejmé, že Rusko může Evropa a Spojené státy porazit finančně,“ soudí Soros, podle kterého tento způsob „boje“ snižuje nepříznivá finanční situace Evropské unie v důsledku řecké krize. „Evropské orgány pod německým vedením tuto krizi nezvládly. Přišly s vlastním programem reforem bez možnosti, aby si Řecko nad reformami udrželo vlastní kontrolu. Vždy půjčily příliš málo a příliš pozdě,“ kritizuje Soros.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmatení chvilkaři netušili, která bije. Dozvuky včerejší „nabourané“ akce

9:51 Zmatení chvilkaři netušili, která bije. Dozvuky včerejší „nabourané“ akce

„A vy jste recesisti?“ „Ne, my jsme Motoristi.“ I takové dialogy probíhaly na středeční demonstraci …