Na Ukrajinu a zbraně vláda peníze má. Zato české rodiny, důchodci, školy... Babiš vypěnil

16.09.2023 12:41 | Monitoring

Když má vláda dost prostředků na zvyšování rozpočtu obrany a na podporu Ukrajiny, měla by mít dost peněz i pro rodiny, důchodce a školství, tvrdí expremiér Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo a pro server Novinky.cz. V rozhovoru kritizuje neinvestování ze strany vlády, zvyšování daní a tzv. konsolidační balíček.

Na Ukrajinu a zbraně vláda peníze má. Zato české rodiny, důchodci, školy... Babiš vypěnil
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Andrej Babiš v pořadu K věci

V rozhovoru se expremiér Andrej Babiš vyjádřil také ke kauze Čapí hnízdo, kdy vrchní soud v minulém týdnu zrušil osvobozující verdikt a věc se tak opět dostane k hlavnímu líčení. „Čapí hnízdo je účelové trestní stíhání objednané polistopadovým kartelem. Někdo v roce 2016 si to objednal. Strategii nemám, mám na to advokáty,“ poznamenal Babiš. 

Kritizuje současný kabinet a vysvětluje, co znamená nová totalita. „Samozřejmě, že to není totalita jako to, co jsme tady zažili. Máme svobodu a můžeme si říkat, co chceme. Pětikoalice ovládla všechny instituce. Mají prezidenta, Ústavní soud, mají Senát, mají Poslaneckou sněmovnu, dosazují všude svoje lidi... Ale veřejnoprávní média, Česká televize a Český rozhlas, které máme všichni platit, dokonce i za mobily, 10 miliard korun ročně… A viděli jsme to tento týden, jak manipulují, jak jsou totálně provládní a fandí. Média vyhrála pětikoalici volby. Stejně média vyhrála prezidentské volby,“ zmínil Babiš, že svým souslovím „nová totalita“, které používá, nemluví o totalitě komunistické, ale o tom, že si tu určitá skupina uzurpuje moc. 

Babiš se samozřejmě také připravuje na evropské volby, kdy podle něj heslem bude „ilegální migrace – ohrožení Evropy“.

A neopomíná ani kritiku konsolidačního balíčku. „Tady ho máte (vytáhl brožury hnutí ANO): prohlášení stínové vlády, tam to je naprosto konkrétně. Nebo Národní investiční plán do roku 2050. Byl jsem ministr financí, měl jsem přebytkový rozpočet, snížil jsem absolutně jako jediný ministr zadlužení, a přitom jsme snižovali daně. A výsledky vlády Petra Fialy? Taková ODS není schopná napsat na A4 něco pozitivního, co udělali pro lidi,“ ukázal Babiš, jak by celou věc řešil on.

„My bychom konsolidovali bez navyšování daní. Vláda nečerpá evropské fondy,“ upozorňuje. „Oni nešetří, oni zvyšují daně, ale ani tak to nebude 150 miliard. Opakují stejnou chybu jako Kalousek. Okolní země půjdou nahoru a naše ekonomika bude v recesi. Byl jsem ministr financí, premiér, a vybudoval jsem i nějakou firmu, vím, o čem mluvím. Vyjednali jsme tisíc miliard korun z evropských fondů. Proč to nečerpají? Neinvestují?“ klade Babiš otázku.

A vyjádřil se ke slovům premiéra Petra Fialy (ODS), který si myslí, že peníze občanů by mohl ušetřit právě Babiš, pokud by jeho potravinářské koncerny zlevnily. „Taky se mu každý, kdo tomu rozumí, vysmál. Víte, kolik stojí rohlík? Včera v obchodě stál 2,90 Kč. Čeští pekaři ho dodávají za 1,40 až 1,60 Kč. Kdo má tu marži? No prodejci. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže řekl, že trh funguje. Petr Fiala se diví ziskům potravinářských firem? A co výrobci elektřiny, zbrojaři, banky? Pan premiér řekl, že by ceny potravin měla zkontrolovat Finanční správa. Tak ať to udělá!“ nabádá Andrej Babiš. 

 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Vanda Efnerová

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Proč jsou veřejné charitativní sbírky daněny?

Sbírku na Martínka chcete sice od daně osvobodit, což je super, ale mě šokovalo, že jde o výjimku. Není to nelidské danit pomoc potřebným? Hodláte s tím něco dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Politické procesy se rozjely, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 16.09.2023 13:24:03
Ostuda justice. Černochová, Lipavský, Fiala a další se dopouští šíření poplašné zprávy, šíření nenávisti a nikdo je nestíhá. Naprostá fraška. Státní zástupce zastaví stíhání, ten nad ním stíhání obnoví, soud osvobodí Babiše a ten nad ním zase proces obnoví. Žádná škoda nevznikla. Liberální totalita se nejspíše rozhodla zlikvidovat opozici. Ukrajina jejich vzor. Co jiného dělá Zelenský na Ukrajině?

|  5 |  0

Další články z rubriky

Nešťastná Arménie. Naivní víra v Západ a ruský byznys. Takto se mění svět, ukazuje Hoffman

14:40 Nešťastná Arménie. Naivní víra v Západ a ruský byznys. Takto se mění svět, ukazuje Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Spoléhat na Američany, kteří „nemají stálé spojence, ale jenom stálé vlastní z…