Na Západě nás uznávali, teď se ptají, co to vyvádíme. Já byl v šoku, vykládal Schwarzenberg novinářům

6. 1. 2015 12:18

TOP 09 v úterý novinářům na tiskové konferenci představila svůj programový dokument k zahraniční politice. Třístránkový elaborát nese název „Co chceme – Východ, nebo Západ?“. K dokumentu pohovořil stranický expert na zahraniční politiku Marek Ženíšek a rovněž předseda Karel Schwarzenberg.

Na Západě nás uznávali, teď se ptají, co to vyvádíme. Já byl v šoku, vykládal Schwarzenberg novinářům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem

„Dvacet let držela Česká republika konzistentní zahraniční politiku. A nenapadlo nás, že budeme muset někdy vznášet podobný apel,“ přečetl na úvod z papíru místopředseda Ženíšek. Zahraniční politika vlády podle něj prakticky neexistuje. Není přitom ani dodržována doposud platná koncepce zahraniční politiky z roku 2011, na jejíž tvrobě se přitom podílela i ČSSD premiéra Sobotky a ministra Zaorálka.

Místo ní se na Ministerstvu zahraničí chystá jiná koncepce, jejíž pracovní verze unikla na veřejnost a podle Ženíška mnohé vyděsila. Obsahuje prý velmi pochybné a nesrozumitelné pojmy a zásady, jako je „celosvětový rozvoj důstojného života“. Hovoří o sociálních, ekologických a genderových právech, ale zcela opomíjí lidskou svobodu. Dovolává se jakéhosi „Evropského sociálního modelu“, aniž by kdo věděl, co to vůbec je, protože každá evropská země má svůj sociální model jiný.

Analýza z dílny TOP 09 ke stažení ZDE

Koncepce jako základ české zahraniční politiky jmenuje například ideály reformního komunismu, což je podle TOP 09 „urážka všech svobodomyslných občanů“. Nepřijatelně vymezuje vztahy s Ruskem a Ukrajinou, ale rovněž s Běloruskem a Arménií, jejichž problémy s lidskými právy prý bagatelizuje slibem „přiměřeného dialogu“ o této otázce.

Podle TOP 09 tato koncepce připomíná celou zahraniční politiku současné vlády. Ta je prý ovládána vnitropolitickými spory více než kdy v minulosti. „Premiér i ministr zahraničí se pořád ohlížejí do své strany, jestli už nenarazili,“ postěžoval si Ženíšek. Celkově prý v zahraniční politice vládne bezkoncepčnost a alibismus, který se projevuje i tím, že se ministr Zaorálek není schopen „vypořádat“ se svým náměstkem Petrem Drulákem, který podle Ženíška zavrhuje odkaz Václava Havla a Jiřího Dienstbiera.

Kvůli všem těmto věcem prý přestáváme být spojenci bráni vážně. „Na otázku z úvodu je stále ještě možné odpovědět „Západ“,“ zdůraznil Ženíšek. Proto se TOP 09 rozhodla vládě pomoci a její předseda Karel Schwarzenberg vyzval premiéra Sobotku, aby s ním vedl jednání o konsensuální zahraniční politice.

Pak už se ujal slova sám Schwarzenberg, který Ženíškovu přednášku doplnil vlastním komentářem. Nejprve se omluvil novinářům, že je TOP 09 obtěžuje tak dlouhým dokumentem čítajícím tři stránky textu. Přečíst jej je prý ale užitečné.

Pak okomentoval novou ministerskou koncepci slovy „velkého čínského stratéga dávné minulosti“: „Jestli chceš nepřítele porazit, musíš zmást jeho pojmy.“ A tento dokument prý pojmy mate skutečně neuvěřitelným způsobem.

Doposud prý Česká republika držela kontinuální zahraniční politiku, za kterou ji svět uznával. „Teď od západních politiků zaznamenávám pozvednuté obočí a otázky jako „co to má znamenat“, nebo „kam se to vydáváte“. Byl to pro mě šok,“ prozradil exministr zahraničí.

Pak následovaly dotazy z publika, přičemž při prvním Marku Ženíškovi cosi naléhavě špital do ucha místopředseda Miroslav Kalousek. Pak odpověděl, že námitky TOP 09 vycházejí z připomínek, které slyšeli v rámci Evropské lidové strany, a zdůraznil, že si stěžuje na vládu, protože za zahraniční politiku je zodpovědná právě ona.

Redaktor České televize pak namítl, že TOP 09 pořád mluví o vládě, ale poprask v zahraniční politice vyvolává hlavně prezident Zeman. „Neměly by vaše výtky směřovat spíše tímto směrem,“ nabádal redaktor. Schwarzenberg v odpovědi zopakoval, že za zahraniční politiku je zodpovědná vláda. „Prezident je neovladatelný, neumí se ovládat ani sám, ale s tím musíme žít,“ zakončil Zemanův soupeř z druhého kola prezidentské volby.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…