Na besedě s Petrem Fialou bylo živo. Nadávalo se na ČT, na nízké mzdy i na nekalosti z minulosti ODS

11.05.2019 9:42

REPORTÁŽ Je třeba zamezit podporování velkých novodobých kolchozů typu Agrofertu z peněz Evropské unie. Jan Zahradil je nejlepším českým „špicenkandidátem“ na předsedu Evropské komise. Předseda ODS Petr Fiala přijel na setkání s příznivci a potenciálními voliči do Plzně. V diskusi mu přítomní vytkli malé české platy v zahraničních firmách, stejně jako neobjektivnost České televize nebo nepěkné věci z historie ODS. Občanští demokraté jsou ale podle svého předsedy na vzestupu a následovníci Občanského fóra by se rádi chopili příští vlády. Zaznělo mj. – střezme se Ruska a Číny, přimkněme se k Západu...

Na besedě s Petrem Fialou bylo živo. Nadávalo se na ČT, na nízké mzdy i na nekalosti z minulosti ODS
Foto: Václav Fiala
Popisek: Beseda s profesorem Petrem Fialou

Společně se svým předsedou usedli v improvizovaném předsednictvu plzeňský primátor a místopředseda ODS Martin Baxa a kandidátka do Evropského parlamentu, krajská radní Radka Trylčová. V téměř stočlenném auditoriu bylo vidět i další poslance a senátory ODS, zvláště pak docentku Ilonu Mauritzovou a Vladislava Vilímce.

Kolchozník Babiš

„Doma chceme prosazovat to, co současná vláda neprosazuje, a to je třeba podpora našeho zemědělství, ale tak, abychom podporovali malé a střední zemědělce, jak to dělají všechny státy v EU. A abychom nedělali, co dělá ČR a prosazuje Andrej Babiš na evropském poli, a to, že se podporují velké zemědělské podniky, novodobé kolchozy, a 70 procent dotací jde právě tam,“ řekl na úvod Petr Fiala. „Pak máme větší problémy se suchem, než jsou jinde, a hlavně máme dvojí kvalitu potravin. Kdybychom podporovali malé české farmáře, kteří produkují kvalitní potraviny, tak ten problém nemáme.“

Není nad Zahradila a Tošenovského

„My tedy máme jasný plán a skvělý tým, který je schopný tyto věci v Evropě prosazovat,“ uvedl spokojeně předseda ODS. „Naše kandidátka je plná osobností, některé jsou nové, jiné jsou velmi zkušené, třeba Evžen Tošenovský a řada dalších. A pak bych chtěl jmenovat jednoho, který se liší od všech ostatních českých politiků, kteří vedou kandidátky ostatních politický stran – a to je Jan Zahradil. Není jenom lídr kandidátky ODS, ale celoevropský ‚špicenkandidát‘, kandidát frakce reformistů na pozici předsedy Evropské komise,“ burcoval Fiala.

„Žádný jiný politik ze zemí střední a východní Evropy, nejen z České republiky, nedosáhne takové pozice, když kandiduje v čele třetí největší a nejsilnější frakce v EP za celou Evropu na tuto pozici. To je záruka toho, že když tento člověk se svým týmem tam bude, tak se české národní zájmy dají prosazovat, protože Jana Zahradila v Evropě berou vážně, je tam slyšet a jde o zkušeného politika, který tam něco dokáže prosadit.“

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Nesouhlasíte? Volte! Rozhoduje nikoliv náměstí, ale volební místnosti

Tyto volby mají podle Petra Fialy významný symbolický dopad i vnitrostátní. „Lidé chodí každé pondělí na náměstí a vyjadřují nesouhlas s politikou Andreje Babiše, jak tu hrozí ovlivňování justice, mají strach o právní stát. Někdy demonstrace podporujeme, ať se lidé vyjádří, a je výborné, že se angažují. Přitom ale říkáme – máte lepší a užitečnější možnost, jak vyjádřit svůj nesouhlas. A je to možnost, která bude slyšet a bude jí rozumět i Andrej Babiš a kterou nebude moci ignorovat. Každý, kdo chce říci – my už toho máme dost, už máme dost, jak se česká politika orientuje na zájmy jednoho koncernu, máme dost toho, že máme premiéra, který je obviněn a hrozí mu obžaloba, máme dost toho, jak stagnuje Česká republika, že se tu neinvestuje, že se nedělá dost pro kvalitu vzdělání, že se tu staví dálnice tempem čtyři kilometry za rok, což je evropská ostuda.“

„Stát se neustále zvětšuje pod vedením vlád Andreje Babiše a předtím Andreje Babiše se sociální demokracií. To jsou věci, které nechceme. Všichni máme tedy šanci to vyjádřit v evropských volbách. Kdo toto říká, má jedinečnou šanci jít k evropským volbám a nejlépe svůj hlas využít tím, že jej dáte ODS,“ hrnul to do přítomných předseda ODS.

Trylčová poté dodala: „K evropské legislativě, která může být dobře míněna, přidáváme nějaké přílepky. Ve volném čase se zaobírám otázkou kvality potravin a jejich vlivu na zdraví člověka. Dvojí kvalita potravin i zboží je pro nás důležitá. Směrnice, která prošla Evropským parlamentem, není úspěchem... Z hlediska životního prostředí se zabývám otázkou venkova a krajiny jako takové,“ informovala o svém naplňujícím koníčku kandidátka. „Domnívám se, že je potřeba, aby se nám venkov nevylidňoval a zůstali tam žít lidé nebo aby se mladí sem zpátky vraceli. To bez vodohospodářských investic nebude možné.“

Chlácholili nás…

Záhy pak začala diskuse. První dotaz byl od staršího muže: „EU vydala deset miliard eur na imigraci afrických obyvatel do Evropy. Česká televize o tom neřekla ani slovo...“

Fiala na to odpověděl slovy: „My jsme velmi důsledně od samého začátku opravdu jediní, kdo jsme říkali, že kvóty jsou nesmysl. Dokonce jsme požadovali to, aby ČR postupovala společně s Maďarskem a s Polskem. Nejprve bývalý premiér Sobotka s ministry vnitra a zahraničí nám vykládali, že žádné kvóty nebudou, že nebudeme přehlasováni. Říkali jsme, že se nebude jednomyslně hlasovat – a braňme se. Dnešní ‚hrdina‘ Andrej Babiš, bojovník proti kvótám, v té době vykládal, že můžeme přijmout tisíce lidí ze zahraničí, protože potřebujeme dělníky a že mu migrační vlna nevadí a ať to využijeme,“ postěžoval si profesor Fiala.

„Teprve pod naším tlakem se většina české politické scény přiklonila k názoru, že kvóty jsou špatně. My vítáme, že to je většinový názor, že kvóty jsou úplný nesmysl. Nejde jen o to, že to je bezpečnostní riziko, ale je to i nehumánní věc. Aby se lidé, kteří nechtějí do nějaké země, tam násilím posílali. A ta země je také nechce. Měli bychom řešit špatnou politiku, špatná politická rozhodnutí jiných zemí a přenášet si sem všechna rizika? Říkám, že se tu ODS chovala už od začátku prozíravě, kompetentně a to, jaká je dnes česká politika v oblasti kvót, je ve velké míře výsledkem našeho tlaku.“

Chvála maďarského premiéra Orbána

„Od počátku odmítáme, aby se sjednocovala evropská politika víz a azylu – ve smyslu návrhů pro sjednocování sociálních výhod. To bude znamenat, že když budeme sjednocovat sociální výhody, budeme sjednocovat sociální politiku a nemusím vám říkat, že toto musí vést ke sjednocování daní,“ varoval Fiala.

A předseda ODS pokračoval: „To jsou věci, které jednoznačně odmítáme. Kvóty v tuto chvíli jsou v podstatě mrtvé a nikdo nyní nemůže donutit Českou republiku, aby na jejich základě někoho přijímala. To se povedlo prosadit. Nepovedlo se to kvůli Andreji Babišovi, který přišel k hotovému, povedlo se to kvůli takovým lidem, jako je třeba Viktor Orbán, na kterého kdekdo nadává, ale kdyby nebylo jeho důsledného postoje a postoje Polska a nakonec i pochopení některých zemí, že toto povede k rozdělení Evropy, které se bude těžko překonávat... Nejsme tlačeni, ale musíme dělat všechno pro to, aby nedošlo ke sjednocení azylové politiky.“

Slovní přestřelka – jak jinak než o Českou televizi

Anketa

Jsou demonstrace proti Babišovi a Benešové prospěšné?

9%
87%
hlasovalo: 22399 lidí
S tím podle Petra Fialy souvisí i toto: „Jsme sice pro důslednější ochranu vnějších hranic, protože pokud je nebudeme chránit, tak se stane to, že státy tu a tam obnoví vnitřní hranici, ale to je pro nás krajně, extrémně nevýhodné. Ekonomicky, exportně. Nejsme pro to, aby se posilovaly ‚frontexy‘ a společné jednotky, ale aby se vyvíjel tlak na státy, které mají vnější hranice, aby dělaly, co dělat mají a k čemu se zavázaly při zavedení schengenského prostoru, což se dnes neděje.“

„Ke zpravodajství ČT se nemohu vyjádřit, protože nevím, co máte konkrétně na mysli...“ reagoval předseda ODS na druhou část tazatelovy připomínky.

„Těch deset miliard eur pro migraci – a Česká televize ani slovo! A jestlipak víte, že pan Kiska měl dva soudy, a televize neřekla ani slovo,“ nedal se občan. A byť se ho Martin Baxa, jenž se ujal role moderátora, snažil utnout, pokračoval muž z publika dále slovy: „Paní Čaputová nezákonně využívá advokátský titul a pan Kiska prohrál ve dvou soudních sporech, ale Česká televize ani slovo! Kde je její objektivita?“

Fiala reagoval: „Já to takto nesleduji, protože kdybych měl sledovat všechny televize, tak bych nedělal nic jiného. Ale je dobře, že na to někdo upozorňuje a pokud tam dojde k pochybení, je třeba vznést na Radu České televize připomínku. My jsme se třeba připojili ke kritice, která se týkala neobjektivních informací ve věci Izraele a jeho dějin a vztahu k Palestincům,“ uvedl Fiala a pak bránil ČT: „Na druhé straně, když vidím všechny ty útoky na veřejnoprávní média – komu to má sloužit? ODS musí být ta, která má veřejnoprávní média chránit. Ale to neznamená, že neupozorňujeme na pochybení, ale nebudeme se připojovat k různým oligarchům a dalším, kterým by vyhovovalo, aby se veřejnoprávní média oslabila, protože pak by měli ten mediální trh úplně k dispozici. Pozice ODS je tedy zdravý rozum a odpovědná politika ve vztahu k médiím.“

Popeláři u nás a na západě, aneb jde o peníze

Další dotaz byl od muže středních let: „Kdy už konečně český člověk, zaměstnávaný zahraniční firmou, nebude dostávat čtyři eura na hodinu? Proč v EP netlačíte na to, aby slušně zaplatili normálního člověka, který dělá poctivou práci? Když Evropa, tak stejné platy! Jak je možné, že popelář tady v Česku bere třetinovou mzdu než popelář za hranicemi, který dělá stejnou práci? Když se podíváme na kurz eura, je ten západní popelář pětadvacetkrát rychlejší než ten český?“ uvedl nasupeně tazatel.

„My tady opravdu nemáme mzdy, které odpovídají tempu ekonomiky,“ reagoval okamžitě Fiala. „Proč? Díky politice Andreje Babiše a sociální demokracie tady extrémně vzrostl stát, zvětšil se i z hlediska finančního a personálního, je tu o 45 tisíc státních zaměstnanců více a stát má za dobu, co tu ANO a ČSSD vládne, o více než 300 miliard korun navíc. To jsou peníze, které se rozházejí, a při všech nákladech se tu sestavuje deficitní rozpočet. Kdo na to doplácí? Lidé, od kterých se to vybere, ale kterým by se velice snadno mohly zvýšit mzdy. Kdyby se realizoval návrh ODS, který jde teď do Sněmovny, to není žádná taková záležitost jako u Babiše, že to připraví na rok 2022. My to máme připraveno a předložili jsme to, aby se snížily zaměstnancům daně, aby všichni měli patnáctiprocentní daň z hrubé mzdy a každý zaměstnanec by měl sedm procent čisté mzdy navíc.“ Hned by prý byly lepší platy a stát by to nestálo ani korunu, jenom by podle profesora Fialy tolik nerostl. „Když je ekonomický růst, tak by to mělo být tak, že z toho mají něco lidé a to by se mělo projevit v tom, že mají vyšší mzdy.“

„Další opatření je, že výrazně snížíme byrokracii, což umožní zaměstnavatelům dávat vyšší mzdy. Protože náklady na práci a pracovní místa budou nižší,“ sliboval Petr Fiala. „S tím také souvisí snížení odvodů, které zaměstnavatel platí za sociální pojištění na zaměstnance, což je ve srovnání s Evropou velmi vysoké. Takže prostor pro nárůst mezd tady je. My tu máme mimořádný ekonomický růst, řadu let se česká ekonomika skvěle ekonomicky rozvíjela. Ne díky vládě. Máme prakticky nulovou nezaměstnanost a přitom všem lidem nerostou dost mzdy. To je chybná politika levicové vlády,“ kritizoval předseda ODS celou „Strakovku“.

Nepřátelé z Východu, přátelé na Západě

Mladý muž se poté optal: „A jak na sousedskou politiku směrem k Bavorsku, a zda poskytnout členství v EU Turecku a Ukrajině?“

První mu odpověděla eurokandidátka Trylčová: „Na zachování Schengenu stojí všechny svobody. Jsem proti tomu, aby byla společná armáda. Jsme plnoprávný a uznávaný člen NATO. Aliance je tu desítky let a díky tomu jsme jako republika získali obrovskou prestiž. Naše armáda tím dokázala svoji profesionalitu. I v dalekých zemích bojují za naši bezpečnost. Pro mne je důležitá spolupráce ozbrojených složek v rámci států EU, ale neměli bychom mít společnou armádu. Nedokážu si představit společné velení, a je to jak se společnou měnou,“ uvedla poněkud zkratkovitě krajská radní pro ekologii a zemědělství.

„Evropskou armádu odmítáme, to je další utopický projekt,“ pokračoval Fiala. „Vše ohledně obrany je třeba dělat na bázi Severoatlantické aliance. Měli bychom dělat, k čemu jsme se zavázali, tedy dvě procenta HDP na obranu. Aktivně k tomu vyzýváme, dokonce jsme navrhli zákon, aby nás k tomu zavázal. Děláme to kvůli své bezpečnosti, a pokud nebudeme dávat peníze do své obrany, tak to nedopadne dobře,“ varoval předseda ODS.

„Je třeba rozvíjet spolupráci mezi bezpečnostními službami. Hrozbou není jen terorismus a pronikání radikálního islámu, ale také posilující vliv Ruska na evropskou politiku, zájmy Číny, a to jsou všechno rizikové faktory,“ upozornil Petr Fiala.

„ODS je jednoznačně proti rozvíjení přístupových jednání jak s Tureckem, tak s Ukrajinou. O mně je známo, že mám vlastní názor, že by se EU neměla dál rozšiřovat, že její současná šíře je už dnes problémem. Vůbec bychom neměli uvažovat o přijetí dalších států, a zvláště ne v době, kdy Velká Británie odchází. Jsme přesvědčeni, že EU by se měla rozvíjet na základě států, které mají podobný přístup k právu, k demokracii, k práci – země, které se rozvíjejí na principu katolické nebo protestantské tradice, a cokoliv dalšího je už vlastně problém. Víme, jaké obrovské potíže dělá Řecko, když je součástí eurozóny,“ varoval znovu předseda ODS.

Chyby odstraněny, historie je za námi – směr budoucnost!

„Není chyba ODS, že mohla být mnohem silnější stranou, že to je z její strany chyba?“ zeptal se starší muž z auditoria.

„Nepochybně ano,“ připustil Fiala. „My jsme řekli, že to necháváme za sebou. V době, když jsem přišel do ODS, tak byla na hranici volitelnosti. Od té doby jdeme nahoru, vracíme se na silnou pozici a věřím, že to tak bude pokračovat. Naše voliče zajímá budoucnost a co jim nabízíme dnes. Říká se, že jsme tu vládli a jaké byly neúspěchy. Ale jaké byly úspěchy! Musíme je připomínat. Do ODS jsem šel vědomě a byl jsem si vědom, co je síla a zásluhy ODS. Připomenu, že ODS je nástupnická strana Občanského fóra. Vedla tuto zemi k demokracii, kapitalismu, svobodě. Vedla ji do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Dokázala v minulém desetiletí výrazně snížit daně a vytvořit lepší podmínky pro podnikatele, než přišla ekonomická krize. A tu jsme přestáli skoro nejlépe ze všech zemí kolem nás,“ pochlubil se Petr Fiala.

„Jsme svědky neuvěřitelné demagogie. Andrej Babiš říká, že jsme tu dvacet let vládli a co jsme udělali, ale já bych mu připomněl, že by tato země byla ještě dál, kdyby ODS vládla déle. Od vzniku ČR jsme vládli necelých 12 let, sociální demokracie 14 let a ANO už vládne šestý rok. Je nejvyšší čas, aby se po příštích volbách ODS ujala vlády, protože jedině tak dostaneme Českou republiku mezi deset nejlepších zemí světa, což je náš cíl,“ vyburcoval přítomné Fiala a odpovědí mu byl bouřlivý potlesk přítomných.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…