Na fotbalové scéně to vře: Moravské kluby mohou být v oslabení, burcuje senátor Valenta

01.06.2018 11:21

Senátor Ivo Valenta pro slovácký server Dobrý den zhodnotil situaci v českém fotbale. Především moravské fotbalové kluby mohou teď čekat těžké časy. Dalo by se možná říci, že moravské kluby se musí připravit na novodobou bitvu na Moravském poli.

Na fotbalové scéně to vře: Moravské kluby mohou být v oslabení, burcuje senátor Valenta
Foto: worldwide.com
Popisek: Fotbal, ilustrační foto
reklama

V roce 1278 došlo k bitvě na Moravském poli, ve které padl slavný český král Přemysl Otakar II., král železný a zlatý. 1. černa 2018 se bitva na Moravském poli, tentokrát ovšem s malým „m“, může opakovat. O své místo na slunci budou bojovat moravské fotbalové kluby s těmi českými na jednání Fotbalové asociace ČR.

Podle současných pravidel nesmí být předseda FAČR zvolen českou částí asociace proti vůli moravské části. Na stole však leží návrh novely stanov, který se nelíbí senátorovi Ivo Valentovi. Ten se této problematice věnuje např. v senátním podvýboru pro sport.

„Fotbal teď sice sleduji jen zpovzdálí, ale při své práci senátora a krajského zastupitele se setkávám často s funkcionáři i samotnými hráči na různých úrovních v celém Zlínském kraji. Mám od nich řadu podnětů i připomínek a i v souladu s nimi si myslím, že současný rovnovážný stav mezi českou a moravskou částí fotbalového hnutí je v daný okamžik optimální. Rozumím tomu, že UEFA chce, aby český fotbal byl schopen na valné hromadě zvolit svého předsedu a chce garance proti zablokování jeho volby. Určitě ale není potřeba spojovat tento evropský požadavek se zásahem do téměř tři desítky let zažité rovnováhy,“ postavil se za fotbalový smír Ivo Valenta.

Výkonný výbor hraje zásadní roli v organizaci fotbalového života mezi svolávanými valnými hromadami a moravské kluby prý mají obavy, že by mohly být bity, obrazně řečeno, kdyby české kluby získaly převahu. Zvlášť když české kluby víc táhnou za jeden provaz než ty moravské. Podle Valenty je to škoda. Vyzval proto moravské kluby, aby ve svém středu našly nějakou silnou osobnost, která by zastupovala jejich zájmy. Takový člověk by prý mohl být protiváhou místopředsedy FAČR Romana Berbra. Berbr má mezi fanoušky kontroverzní pověst, ale umí jednat za české kluby.

„Tím spíše by měli vzít Moravané rozum do hrsti, potlačení rovnováhy odmítnout, ale hlavně dát hlavy dohromady a vybrat ze svého středu opravdu silné lídry, kteří dokáží dostatečně hájit zájmy moravského fotbalu a současně přispět k rozvoji celého českého fotbalu,“ poslal vzkaz na moravskou stranu slovácký senátor.

Na závěr dodal, že by českému fotbalu prospělo, kdyby v něm došlo ke generační obměně. Noví lidé by do FAČR přinesli nové zkušenosti a nový pohled na věc.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT? Ty zrůdy? Ringo Čech odpálil bombu. Trestají ho za Zemana. Padlo jedno jméno

17:57 ČT? Ty zrůdy? Ringo Čech odpálil bombu. Trestají ho za Zemana. Padlo jedno jméno

Moderátor Luboš Xaver Veselý si do svého pořadu pozval bubeníka, textaře, herce a spisovatele, také …