Na možnost oddlužení dosáhne širší okruh lidí v dluhové pasti

30.01.2019 15:00

Na možnost osobního bankrotu dosáhne širší okruh lidí v dluhové pasti. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal insolvenční novelu, která podmínky oddlužení zmírní. Přestane platit nynější vstupní podmínka, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých závazků. Zprávu přinesla ČTK.

Na možnost oddlužení dosáhne širší okruh lidí v dluhové pasti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Takhle vypadají exekuční polepky

Změkčení podmínek by mělo umožnit více předluženým lidem vrátit se zpět do obvyklého ekonomického života. Řada lidí v exekucích pracuje načerno, protože z oficiálního výdělku by jim při splácení závazků zbylo jen minimum peněz. Novela otevře oddlužení podle odhadů řádově desetitisícům lidí.

Varianty oddlužení budou dvě. První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Ve druhé variantě by měli uhradit za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud by zaplatili méně, o jejich oddlužení by na konci procesu rozhodoval soud. Soud by musel v takových případech uznat, že se dlužník o splacení dluhů pod dohledem insolvenčního správce snažil. Dlužníci budou muset věřitelům měsíčně splácet částku nejméně ve výši odměny insolvenčního správce, která nyní činí 1089 korun za měsíc.

Senát chtěl tuto podmínku a také soudní přezkum u pětileté varianty spolu s nutnou třicetiprocentní úhradou dluhů zrušit v souladu s požadavky organizací, které s předluženými lidmi pracují. Na oddlužení by potom dosáhli i nejchudší lidé. Kritici ale namítali, že by prakticky šlo o dluhovou amnestii. Sněmovna v lednu potvrdila původní verzi novely.

Předloni mělo podle mapy exekucí nějakou exekuci 9,7 procenta obyvatel Česka, tedy 863.000 lidí. Tři a víc exekucí mířilo na 493.000 osob. Víc než deset exekucí naráz mělo 151.000 lidí. Celkem se jich vedlo přes 4,5 milionu. Nejhorší byla situace v Ústeckém kraji, kde byla v exekuci téměř pětina obyvatel, a v Karlovarském, kde v ní bylo 17 procent lidí. V okresech Chomutov, Sokolov, Most a Ústí nad Labem to byla víc než pětina.

Snazší oddlužení budou mít podle předlohy senioři. Bez dluhů by mohli být už za tři roky. Pozmění se pořadí uspokojování pohledávek. Pohledávky, u nichž takzvané příslušenství, tedy úroky, pokuty nebo penále, převyšují jistinu, se stanou podřízenými. Novela bude účinná od čtvrtého měsíce potom, co vyjde ve Sbírce zákonů, tedy zřejmě od června.

Vláda původně navrhovala tři varianty oddlužení. První předpokládá splacení poloviny dluhů během tří let a druhá 30 procent během pěti let. Poslední počítala s tím, že oddlužení nastane po sedmi letech, aniž dlužník musí splatit jen jedinou korunu. Sněmovna návrh celkově upravila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

19:46 Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny pustil r…