Na olympiádu jen očkovaní hokejisté? Je zle. Zvedl to Svobodný Vondráček

16.10.2021 14:40

„Diskriminace skupiny lidí?“ táže se na svém facebooku předseda Svobodných Libor Vondráček kvůli úmyslu trenéra české hokejové reprezentace Filipa Pešána vyslat na olympiádu do Pekingu pouze očkované hokejisty. Pokud totiž Pešán složí tým, v němž budou i neočkovaní, hrozí, že Češi budou před olympiádou trénovat nejméně 21 dní v jiné sestavě, než v jaké pak budou soutěžit. Vondráček uvažuje, že je možné vše řešit právní cestou. Problém je podle něj u Českého svazu ledního hokeje.

Na olympiádu jen očkovaní hokejisté? Je zle. Zvedl to Svobodný Vondráček
Foto: repro Prima CNN, BR
Popisek: Libor Vondráček v předvolební debatě

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 40875 lidí
Čína dlouhodobě uplatňuje v rámci šíření koronaviru velice přísná pravidla včetně omezení hranic pro cizince a silná karanténní opatření. Země, ze které se koronavirus rozšířil do zbytku světa, před časem přešla na strategii nulové tolerance vůči koronaviru a nyní se nejčastěji zahraniční návštěvníci setkají s velice přísnou izolací po dobu 21 dní. Při olympijských hrách bude tento režim využit pro neočkované.

Pakliže se u mnohých disciplín jeví třítýdenní karanténa jako ne zcela optimální, u týmových her, kde je nutné mít nacvičenou spolupráci spoluhráčů, může být výpadek některých členů na 21 dní před olympijskými hrami zcela fatální pro výsledek.

Pro velice striktní pravidlo, které neúspěchu má předejít, se tak na zimní olympijské hry 2022 v Pekingu, konané od 4. do 20. února, hodlá uchýlit český hokejový tým.

Aby se předešlo dlouhému výpadku hráčů důležitých pro teamový sport, počítá trenér reprezentace Filip Pešán s tím, že do Pekingu vyšle pouze očkované hráče, díky čemuž by nehrozilo, že budou čeští sportovci těsně před olympiádou v jiné sestavě trénovat a v jiné pak najednou hrát.

„Jsem přesvědčen, že budeme nominovat ty, kteří mají za sebou očkování,“ uvedl Pešán pro CNN Prima News. „Hráč by musel do Číny letět dopředu, aby tam strávil tři týdny zavřený v karanténě. To je nesmysl,“ doplnil.

Podle Pešána by podobný výpadek části týmu z tréninků byl velmi významný. „To je, jako kdyby se hokejista vrátil z dovolené,“ zmínil.

Přestože jde o reakci na čínská pravidla, předseda Svobodných Libor Vondráček místo Číně či Mezinárodnímu olympijskému výboru spílá Českému svazu ledního hokeje. Rozhodnutí dokonce považuje za podnět pro trestní oznámení.

„Jsem proti nadužívání trestního oznámení a práskači jsou mi z podstaty odporní... ale ČSLH čerpá miliony dotací z peněz daňových poplatníků (všech, nejen očkovaných) a počínání trenéra Pešána je odporným vzorem pro řadu malých hokejistů,“ obrací se Vondráček proti trenérovi českého týmu.

Mgr. Libor Vondráček

  • Svobodní
  • předseda Svobodných
  • mimo zastupitelskou funkci

Otázkou tak podle něj je, zdali není čas podávat trestní oznámení – v této souvislosti Vondráček cituje § 402 trestního zákoníků hovořící o apartheidu a diskriminaci skupiny lidí. „Kdo uplatňuje apartheid nebo rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou nebo třídní segregaci nebo jinou podobnou diskriminaci skupiny lidí, bude potrestán odnětím svobody na pět až dvanáct let,“ hovoří první odstavec zmiňovaného paragrafu, ve kterém Vondráček zvýraznil část o jiné podobné diskriminaci.

Předseda Svobodných též upozornil, že trestná je i jen samotná příprava takovýchto skutků.

„Jen připomínám náš názor – očkování musí být zcela dobrovolné. Dnes není. Očkovaní i neočkovaní musí mít stejný rozsah práv. Základním argumentem je lidská důstojnost dospělých svéprávných lidí. Další podporou je ale i to, že očkování je dočasné, smrtnost covidu-19 je malá a očkovaní lidé virus šíří i končí na JIP,“ dodal Vondráček.

Neočkovaní sportovci to mají těžké nejen v Číně – na některých místech v USA jsou pravidla ještě tvrdší než ta čínská a nepomůže jim tak ani karanténa. Problémy mají zejména sportovci v New Yorku, kde všichni sportující i návštěvníci veřejných shromáždění musí být v uzavřených prostorách plně naočkovaní proti koronaviru, jinak mají smůlu. Na přísná pravidla doplácejí i sportovci basketbalové NBA – neočkovaní si tento rok zřejmě nezahrají. Spojené státy navíc rozhodly, že do Číny vyšlou pouze očkované sportovce ve všech disciplínách, tedy i v těch, kde by 21 dnů trvající karanténa nebyla natolik fatální jako u hokeje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …