Na ostří nože: Předvolební debata na jihu Moravy měla grády, hejtman Hašek pod těžkou palbou. A démoni…

30. 9. 2016 22:44

V debatě lídrů relevantních politických stran v Jihomoravském kraji to jiskřilo, především mezi stávajícím hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) a Janem Vitulou kandidujícím za TOP 09 a Žít Brno. Před kamerami ČT proběhla bitva o směřování školství. Vedle toho byla zmíněna i komunikace kraje s občany a ani tady rozprava nepřipomínala procházku růžovým sadem. Došlo i na démony.

Na ostří nože: Předvolební debata na jihu Moravy měla grády, hejtman Hašek pod těžkou palbou. A démoni…
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

V pátek večer si před kamery České televize stoupla osmička politických lídrů pro krajské volby v čele s dosavadním hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). S ním dorazil debatovat Bohumil Šimek za hnutí ANO, občanský demokrat Jiří Crha, komunista Ivo Pojezný, lidovec Roman Celý, Jan Vitula stojící v čele kandidátky TOP 09 a Žít Brno, Jiří Hlavenka zastupující Zelené a Piráty a nakonec Martin Maleček z uskupení Starostové pro Jižní Moravu.

Zatímco Hašek označil Jihomoravský kraj za nejlepší region České republiky, Maleček byl podstatně kritičtější. „Jestliže jsou dnes lidé v kraji spokojení, měli by vzít v potaz, že region se potýká s nemalým zadlužením, čili žijeme na úkor budoucích generací,“ zdůraznil.

Kraj vede Michal Hašek už druhé volební období. Společně s lidovci.

Bolavá místa kraje. Nejde jen o školství    

Hned v úvodu někteří politici zvedli téma Zásad územního rozvoje, které nemá Jihomoravský kraj schválené jako jediný v České republice. Až se podaří vyřešit zásady územního rozvoje, hodlá kupříkladu Jan Vitula z TOP 09 řešit i další problémy. „Budeme se věnovat smlouvám s ParlamentnímiListy.cz a dalšími obskurními médii,“ ohlásil.

V první hodině se však političtí lídři věnovali především situaci na středních školách v kraji. A znovu se ozval Vitula. „Kraj se sice pouští do reformy školství, ale nikdo se moc nezabývá tím, zda jsou pak absolventi uplatnitelní na trhu práce. A tady se ukazuje, že nejsou,“ hřímal politik z TOP 09. Hašek oponoval, že se koalice zaměřila i na propagaci průmyslových škol a strojírenství, což je dnes velmi žádaná specializace. Crha připomněl, že v kraji proběhla optimalizace středních škol, ale především na úrovni ředitelství. „My si myslíme, že je třeba provést optimalizaci struktury toho školství,“ vyjádřil svou představu občanský demokrat.

Komunista Pojezný si posteskl nad tím, že už v roce 1996 byla přerušena pupeční šňůra mezi průmyslem a školami, když technické školy přešly zpod ministerstva průmyslu na ministerstvo školství. Maleček na tato slova navázal a varoval, že za pár let nebudeme mít dost automechaniků a jiných důležitých profesí. Ví to z rozmluv s občany. Doporučoval by proto vést studenty k určitým specializacím. Lidé by měli zase cítit, že řemeslo může mít zlaté dno. Lidovec Celý dodal, že kraj se opravdu snaží podporovat technické školy. Projevuje se to např. na vybavení škol. „Já sám jsem se učil na strojích z 30. let. Dnes mají studenti úplně jiné možnosti,“ pochvaloval si.  

Vitula nabídl odlišný pohled. „Ta doba se tak proměnila, že lidé potřebují co nejuniverzálnější obecné vzdělání, protože lidé změní práci desetkrát až patnáctkrát za život,“ je přesvědčen politik.

Inkluze jako démon

Hosté se dotkli i tématu inkluze, tedy začlenění co největších počtu dětí do standardního vzdělávacího proudu, pakliže na to budou školy připraveny. V tomto smyslu se vyjadřoval i Bohumil Šimek za hnutí ANO Andreje Babiše. Přítomní lídři se však shodli i na tom, že speciální školy je třeba zachovat, protože ne všechny děti lze zapojit do standardního vzdělávacího proudu.

Do debaty rázně vstoupil i Hašek. „Tady se z inkluze dělá zbytečně démon. Chytly se toho bulvární noviny a Blesk psal o inkluzi každý den. Za týden tu byli všichni experty na inkluzi, jako když se hraje mistrovství světa v hokeji a každý tomu rozumí,“ zlobil se hejtman. Jan Vitula znovu nabídl opačný pohled. „Já mám v rodině tři kantory. Musím říci, že inkluze je opravdu strašák pro kantory. Je to opravdu problém. Ono tady došlo k takovému socialistickému plánování. Tady se řeklo, uděláme inkluzi a ono to nějak půjde,“ rozčílil se Vitula.  Obratem doplnil, že by Česká republika mohla jít cestou Finska, kde snížili počet žáků ve třídách a učitelé mají více času se jim věnovat. Občanský demokrat Crha přikyvoval a stavěl se proti takto prováděné inkluzi podobně nekompromisně. Lidovec Celý mírnil napětí, když poukazoval na to, že v současném systému jde v prvé řadě o to, jaké rozhodnutí učiní rodiče.

Lídři věnovali pozornost i situaci v mateřských školkách. Hejtman Hašek volal po tom, aby se otevřelo více firemních školek. Krajský úřad v tomto šel příkladem a otevřel hned 5 tříd. Lidé se díky firemním školkám nemusí tolik bát, že by snad přišli o práci. A co na to Vitula? „K mému údivu tady souhlasím s hejtmanem Haškem,“ zareagoval okamžitě lídr TOP 09 a Žít Brno.

Mnohem ostřejší slova volil Hlavenka kandidující za Zelené a Piráty. „Tady začal kraj reagovat hrozně pozdě a v podstatě jen začal hasit požár,“ konstatoval ostře. Je přece známé, v kolika letech ženy přibližně rodí a kolik porodí dětí, takže nedostatek míst ve školkách bylo možné předvídat dopředu a připravit se na tuto situaci. Podle Hlavenky tady kraj jasně zaspal.

Nespokojení občané: Informuje kraj dostatečně o tom, co se vlastně děje? Prý ne

Občané Jihomoravského kraje mají pocit, že Krajský úřad není dost otevřen. Ihned po otevření tématu bylo zmíněno jméno lobbistky Jany Mrencové. „Pane Hašku, jak je možné, že za vás mluvila neexistující mluvčí,“ ptal se moderátor Jakub Železný. Hašek začal tím, že kraj zrušil krajské noviny a nevedl vlastní televizi. Krajské noviny byly totiž drahé.

„Kraj jednal na základě jasné objednávky a smluvních vztahů s agenturou Profil, které v tuto chvíli prověřuje také policie a já jsem tomu rád, protože se ukáže, jak je to doopravdy. Já se lidem omlouvám za to, že tu vznikla takováto pseudokauza s paní Proutníkovou, ale Jihomoravský kraj neporušil zákon. .... Je to agentura, která spolupracovala i s Českou televizí,“ uzavřel téma Hašek. Pokud by snad zákon do budoucna zakázal najímání externích mediálních spolupracovníků, tak by to kraj nedělal. Hejtman zmínil i skutečnost, že Ministerstvo financí ČR vedené Andrejem Babišem (ANO), vydalo dvacet milionů korun na propagaci elektronické evidence tržeb.

Haškovi oponenti však hejtmana nešetřili a podrobili ho tvrdé kritice. Crha konstatoval, že by kraj měl najímat externí služby pouze v okamžiku, kdy nemá k dispozici pro hladký chod úřadu dost vlastních sil. Vedle toho doporučil, aby byla v rámci transparentnosti zveřejněna telefonní čísla politiků, jelikož jde o volené funkcionáře a voliči by měli mít právo obrátit se na své politiky přímo.

Bohumil Šimek, jenž v minulosti s Haškem na Krajském úřadě spolupracoval, se vyjádřil, že se vedení kraje dnes chová arogantně. K tomuto arogantnímu vystupování došlo prý až po Šimkově odchodu.

Nakonec se ve studiu vedl spor o to, zda má smysl, aby kraj vedl transparentní účet. Hlavenka tento nástroj doporučoval, ale tady se proti němu postavil Vitula. „Ta myšlenka není špatná, ale já vám garantuju, že se v tom nikdo nevyzná, protože tam budou miliony položek,“ upozornil politik kandidující za TOP 09 a Žít Brno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …