Na podporu Činoherního divadla vzniká veřejná sbírka

27.02.2014 21:50

Na podporu ústeckého Činoherního divadla zřejmě vznikne veřejná sbírka. Na veřejném slyšení s obyvateli města to řekl ředitel divadla Vladimír Čepek. Sbírka je podle něj nouzovým řešením v případě, že divadlo nedostane peníze na provoz od města. Na setkání se zástupci divadla přišlo asi 70 lidí. S lidmi diskutovala i ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková.

Na podporu Činoherního divadla vzniká veřejná sbírka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Vím, že je žádost o sbírku podaná naším největším sponzorem," řekl ČTK Čepek. Veřejné sbírky ze zákona povoluje krajský úřad. Kolik by mohla divadlu vynést, nechtěl ředitel odhadovat. „Všichni známe případ Divadla Na Fidlovačce, které vstalo z mrtvých díky veřejné sbírce. Solidarita, která je nám vyjadřována z celé republiky, je velká, takže to by byla možnost nějakého dofinancování," doplnil.

Podle ředitelky Knihovny Václava Havla Marty Smolíkové by vedení města a divadelníci měli ještě jednat

Divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Nepodalo žádost o grant na činohru vypsaný městem, což asi znamená po 42 letech existence konec souboru. Divadelníci nepodání žádosti zdůvodňují tím, že grant byl špatně vyhlášený. Rada města na konci ledna rozhodla o tom, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimilionový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní divadlo dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun.

Divadlu podle Čepka hrozí insolvence, pokud peníze od města nedostane. „Pokud nastanou podmínky, tak je možnost, že společnost přihlásíme do insolvenčního řízení," doplnil Čepek.

Podle ředitelky Knihovny Václava Havla Marty Smolíkové by vedení města a divadelníci měli ještě jednat. „Možná se některé věci daly odchytit. To, že město plánuje otevřené grantové řízení namísto dotací, se možná mohlo vykomunikovat dřív. Chyby byly určitě na obou stranách," řekla Smolíková.

Posledním, kdo může do financování divadla zasáhnout, je ústecké zastupitelstvo. V jeho kompetenci je rozdělování peněz na kulturu. Městští zastupitelé se sejdou 3. března. V oficiálním programu zastupitelstva financování Činoherního divadla není.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci se do Ruska vrátí.“ Jiří Šedivý zboural politikům bábovičky

16:57 „Němci se do Ruska vrátí.“ Jiří Šedivý zboural politikům bábovičky

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a pedagog Vysoké školy CEVRO Institut Jiří …