Na sedmi místech ČR se dnes bude protestovat proti úložišti

18.04.2015 6:12

Den proti úložišti dnes pořádají obce v sedmi lokalitách České republiky, kde se má uskutečnit průzkum pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu. Pochody, štafetami i koncerty vyjádří nesouhlas se záměrem státu úložiště vybudovat. Kritizují stát také za to, že postupuje nekoncepčně a nerespektuje názor obyvatel v obcích, jichž by se výstavba týkala.

Na sedmi místech ČR se dnes bude protestovat proti úložišti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před úřadem vlády se demonstrovalo proti současné energetické politice státu

Například obce v lokalitě Březový potok pořádají štafetu, koncert a setkání s mottem Nedejme se, jako varování se rozezní zvony. V dalších místech se chystají pochody, mimo jiné z Blatna přes Lubenec do Libyně, z Lodhéřova na Čertův kámen, z Drahonína a Skalky na Kraví horu.

Správa úložišť radioaktivních odpadů dostala od státu loni povolení k průzkumu ve všech vytipovaných místech, kde by se mohlo trvale uložit vyhořelé jaderné palivo. V rámci průzkumu se bude nejprve detailně zkoumat horninový masiv. Podle Správy půjde o velmi šetrné průzkumné metody.

Plán hlubinného ukládání použitého paliva z tuzemských jaderných elektráren existuje v Česku už od roku 1990. Občané odmítali záměr i v referendu. Úložiště by mělo fungovat od roku 2065, jeho stavba potrvá 15 let.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ten udavač se vysmívá i tobě. Práskač, mluví nějakou hatmatilkou. Na Václaváku to rozbalila Bára Štěpánová, ze záznamu si pouštěli slova o Babišově vězení

17:49 Ten udavač se vysmívá i tobě. Práskač, mluví nějakou hatmatilkou. Na Václaváku to rozbalila Bára Štěpánová, ze záznamu si pouštěli slova o Babišově vězení

REPORTÁŽ Ve 13. hodin v neděli 25. února odstartovala na Václavském náměstí v Praze demonstrace za S…