Na shledanou, pane Poche. Poslední rozhovor prý definitivně odstřelil jeho šance na funkci ministra

12.08.2018 17:55

Rozhovor, který poskytl Právu sociální demokrat Miroslav Poche, zaujal komentátora Bohumila Pečinku. Nejenže v něm poprvé souvisle vyjádřil své nejdůležitější zahraničněpolitické názory, ale také prý demonstroval, proč se skutečně nemůže stát a také nestane ministrem. „Poche řekl ‚na shledanou‘ i té poslední šanci stanout oficiálně v čele české diplomacie,“ napsal Pečinka ve svém komentáři na serveru E15.cz s tím, že Pocheho názory jsou zkrátka neslučitelně odlišné než ty, které prezentují Andrej Babiš a Miloš Zeman.

Na shledanou, pane Poche. Poslední rozhovor prý definitivně odstřelil jeho šance na funkci ministra
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Miroslav Poche
reklama

Začátek rozhovoru sklouzl rovnou ke kritice předsedy vlády Andreje Babiše. Na otázku, co říká premiérovu názoru, že přijímat migranty znamená motivovat pašeráky s lidmi, odpovídá, že racionální argumentace je úplně jinde. Následně uvádí představy o rozsáhlé pomoci v zemích, odkud pochází migrace. „Těmto lidem se musí zajistit lepší život,“ dodal Poche, který v předvečer setkání Andreje Babiše s italským premiérem sdělil, že má jiný názor na přijímání migrantů než šéf české vlády.

Rozchází se ale také v otázce eura. Pečinka připomněl, že v programu vlády stojí, že kabinet v současné době nevidí možnost přijetí společné měny. Poche prý tvrdí, že poptávka po euru v Česku existuje, a chtěl by vyvolat všeobecnou diskusi s tím, že „výsledkem (…) by mělo být nějaké rozhodnutí vlády o tom, že buď euro přijme, nebo vyhlásí referendum“.

Není to tak dloluho, co nesouhlas s nominací Pocheho na ministra zahraničí zdůvodňoval Pražský hrad tím, že současný europoslanec má negativní vztah k Izraeli. V rozhovoru pro Právo prý Poche tyto názory vyvrací. V otevřeném dopise členské základně prý Poche prezentoval typický pohled západoevropských elit, které v jediné funkční demokracii této oblasti vidí hlavní blízkovýchodní problém.

„O Pocheho postojích si můžeme myslet cokoli, ale nejde přehlédnout rozpory s dalšími klíčovými tvůrci české zahraniční politiky,“ uvedl Pečinka s tím, že Poche má problémy se svými názory i uvnitř ČSSD. V protikladu ke své byznysově-lobbistické politické praxi reprezentuje názory mladší generace z řad takzvaných levicových progresivistů, kteří v minulém období významně ovlivňovali Sobotkovu politiku hlavně orientací na městské liberály a eurooptimistické postoje.

Původní text ZDE.

„Není jisté, jaký signál chtěl Poche tímto rozhovorem vyslat, ale jisté je, že tímto prvním velkým rozhovorem řekl Miroslav Poche ‚na shledanou‘ i té poslední šanci stanout oficiálně v čele české diplomacie,“ uzavřel komentátor. Ve funkci ministra zahraničí Pečinku odmítá nejen prezident Zeman, ale i premiér Babiš a také předseda KSČM Filip, jehož strana vládě zajišťuje parlamentní většinu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi Vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…