Na světě je víc než 65 milionů uprchlíků. Jejich beznaděj se prý často prohlubuje

07.11.2017 12:52 | Zprávy
autor: mp

Uprchlíci nesmí mimo tábor, nemohou tak odejít do nejbližšího města hledat si práci, jejich život je proto v podstatě jen nekonečné vysedávání, čekání na změnu a prohlubování beznaděje. Tak popisuje situaci v uprchlických táborech v Tanzanii slovenská psycholožka Alexandra Topolská, která v nich v misi Lékařů bez hranic (MSF) letos půl roku pracovala. Její slova přinesla ČTK.

Na světě je víc než 65 milionů uprchlíků. Jejich beznaděj se prý často prohlubuje
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Mezi uprchlíky jsou desítky žen

Život uprchlíků přibližuje i nový web Svět táborů, který česká kancelář mezinárodní humanitární organizace MSF dnes spustila.

„Lidé v táborech žijí ve velké chudobě, většina z nich jen ve stanech, příděl jídla nebývá dostatečný a také kvalita rýže, fazolí a mouky je velmi nízká,“ uvedla v rozhovoru s ČTK Alexandra Topolská. „Lidé mají rovněž problém si z těchto surovin uvařit vzhledem k tomu, že mají zakázáno kácet okolní stromy a pro dřevo musejí chodit pěšky desítky kilometrů,“ dodala. Dřevo se podle ní vydávají shánět většinou ženy, které při těchto výpravách riskují svou bezpečnost.

Ještě horší situace je v táborech Nduta a Nyarugusu, kde žijí uprchlíci z Burundi, během období dešťů. Tehdy jsou stany a jiné provizorní příbytky zalité vodou a všude je bahno. „Nejsmutnější je asi fakt, že lidé zůstávají v těchto táborech mnoho roků – v případě Nyarugusu je to i 15 až 20 let – žijí ve stanech a pod stromy, které nemohou kácet, životní podmínky jsou děsivé a naděje na změnu a záchranu malá,“ popisuje slovenská psycholožka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Scénář: Pavel v NATO slíbí, Babiš s tím nic nenadělá. A vy zaplatíte

9:00 Scénář: Pavel v NATO slíbí, Babiš s tím nic nenadělá. A vy zaplatíte

Ekonom Pavel Šik varuje před možnou geopolitickou hrou prezidenta: zatímco premiér Andrej Babiš (ANO…