Na televizi Nova si brousí zuby čínští investoři. Pohlídat takové zahraniční investice by měla pomoct Evropská komise, říká Hampl

24.11.2017 18:28 | Zprávy

Hrozí, že se čínské firmy zmocní citlivých technologií vyvinutých v Evropě? Senátní výbor pro záležitosti Evropské unie jednomyslně doporučil, aby Česko podpořilo pravidla pro povolování čínských investic, která nedávno navrhla Evropská komise. Bojí se totiž, že se Číňané snaží dostat k citlivým technologiím. O tom, jestli by se i Česká republika měla bránit nebezpečným investicím, hovořila moderátorka Radiožurnálu Marie Bastlová s předsedou evropského výboru Senátu ČR Václavem Hamplem (KDU-ČSL).

Na televizi Nova si brousí zuby čínští investoři. Pohlídat takové zahraniční investice by měla pomoct Evropská komise, říká Hampl
Foto: vaclav-hampl.cz
Popisek: Václav Hampl

Hned na začátek Václav Hampl uvedl, že podle jeho názoru je tato iniciativa výboru podpořit nová pravidla ohledně zahraničních investic namístě. Celý návrh Evropské komise je prý zpracován velmi dobře a bude v budoucnu určitě užitečný.

„Co se týká toho, jak by samotná pravidla Evropské komise měla vypadat, tak návrh se snaží o dvě zásadní věci. Dát společný rámec národním mechanismům v posuzování zahraničních investic, který Česku chybí, a druhá věc, kterou je dobré zavést, je hlídání, zda zahraniční investice nepoškodí zájmy celé EU,“ řekl Hampl s tím, že proto je v návrhu nařízení nově zaváděna povinnost členských států informovat komisi o větších přímých zahraničních investicích.

Kdo přesně bude mít oznamovací povinnost, se prý v návrhu bude muset ještě upřesnit. Zahraniční investice tak budou prověřovat samy členské státy, nebo na základě informací, které dostane, je prověří Evropská komise.

„Pokud by s investicemi měla komise problém, může je zastavit, nemůže zabránit, aby nakonec byly dokonány. „Sama komise z vlastní iniciativy prověřovat nebude, pouze ty, které budou nahlášené a povinné,“ dodal Hampl s tím, že výjimkou by byly investice ohrožující Evropskou unii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…