Na to pozor. Putin dostane důvod a teprve to začne. Z USA přišel i odhad cílů

28.4.2022 1:00 odp. | Analýza

Z Ruska přicházejí zprávy o požárech a výbuších. Americký analytik Clint Ehrlich, který dříve spolupracoval se Státním institutem mezinárodních vztahů v Moskvě, to považuje za známku toho, že Ukrajina útočí na území Ruska. A ač uznává, že Ukrajina má právo útočit na agresora, nepovažuje to za moudré. Dává tím totiž Putinovi možnost jak vyhlásit skutečnou válku. A mobilizovat síly, které by mohly obsadit Donbas, pak Kyjev a celou Ukrajinu. Před těmito útoky varovalo i Rusko.

Na to pozor. Putin dostane důvod a teprve to začne. Z USA přišel i odhad cílů
Foto: Repro Youtube
Popisek: Odpal jaderné střely

Anketa

Podporujete vládní výzvu k udávání tzv. dezinformací?

1%
97%
hlasovalo: 47239 lidí
Ehlrich, dříve výzkumník při Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě, má za to, že Západ postrkuje Ukrajinu, aby útočila na cíle na území Ruska. Považuje to za dobrou taktiku, ale otřesnou strategii. Protože Putin pak může Ukrajině skutečně vyhlásit válku, což by mu poskytlo miliony branců a zároveň by to posunulo konflikt na apokalyptickou úroveň druhé světové války.

Analytik si všímá hned několika zpráv o záhadných požárech a výbuších na ruském území, zejména na místech, která mají nějakou spojitost s vedením války. Jako příklad dává požár v Bělgorodu, u kterého Rusko tvrdí, že ukrajinské helikoptéry zaútočily na tamní sklad paliva. Nebo zprávy, že ukrajinské drony pronikly až 140 km na ruské území. Výbuchy už prý zabily několik ruských vojáků a Ehrlich to považuje za známku vojenské kampaně vůči cílům v Rusku.

Tato kampaň pak má ze strany Západu podporu, usuzuje analytik z toho, že britský náměstek ministra obrany prohlásil, že považuje za naprosto legitimní použití britských zbraní Ukrajinou k útokům na ruském území. Dokonce řekl, že „Ukrajina musí zasáhnout v hloubi území svého protivníka“, aby válku vyhrála.

Ehrlich nepopírá, že napadená země má právo se bránit a útočit na agresora. Ale to neznamená, že se jedná o moudré rozhodnutí. „Bojím se, že západní podpora ukrajinských útoků v Rusku se vymstí a znamená riziko totální destrukce Ukrajiny,“ říká a vysvětluje, že dosud Vladimir Putin dění na Ukrajině označoval za „zvláštní vojenskou operaci“. A protože se dle jeho slov nejedná o válku, tak nenastala plná vojenská mobilizace. Jinými slovy, Rusko bojuje s jednou rukou za zády.

Pokud se budou boje odehrávat na Ukrajině, bude pro Putina politicky těžké obhájit přechod k válečným opatřením. Ale útoky přes hranice tuto rovnici mění a mohou vyvolat dojem, že je ohrožena ruská vlast. „Pro západní čtenáře asi bude nejlepší, když si představí stejný scénář v Americe. Pokud by americký prezident prohrával válku v zahraničí, bylo by těžké obhájit povolávací rozkaz. Ale pokud by nepřítel začal útočit na cíle v Americe, mohlo by to být na stole,“ přirovnal Ehrlich situaci.

Úplná ruská mobilizace by pak zcela změnila poměry sil na Ukrajině. Na papíře má Rusko převahu, ale ve skutečnosti je omezeno jen na profesionální vojáky. V důsledku toho na „operaci“ připravilo jen 200 tisíc vojáků, což je přibližně polovina všech profesionálních vojáků v aktivní službě. Zbývajících 600 tisíc jsou pak branci, které Rusko technicky může použít jen na obranu ruského území v době války.

Protože Ukrajina hned na začátku války mobilizovala, tak má v konfliktu k dispozici stejně nebo dokonce více vojáků než Rusko. Ale pokud své brance zmobilizuje Rusko, tak bude mít převahu, a to značnou, říká Ehrlich. Nejenže bude mít k dispozici celý milion vojáků, kteří jsou nyní v aktivní službě, ale také dva miliony rezervistů. Jak analytik podotýká, samozřejmě ne všichni by byli na Ukrajině nasazeni, většina by nebyla vhodná pro bojové nasazení a část by musela být nasazena na rusko-čínské hranici. Ale stejně by se jednalo o velkou posilu.

Kromě toho, Rusko dle Ehrlicha může být ochotno na Ukrajině nasadit překvapivě velké procento svých konvenčních sil. Usuzuje tak z prohlášení Putina ohledně ochoty použít jaderné zbraně, pokud by bylo Rusko ohroženo. Tato prohlášení podle něho míří hlavně na Západ, ale nejen na něj. Jedná se o varování, že jakýkoliv případný nepřítel Ruska by se měl připravit na to, že ho zasáhnou ruské jaderné zbraně. Včetně Číny, pokud by chtěla situace využít k územním ziskům na východě Ruska.

Z pohledu teorie her, čím více sil Putin pošle na Ukrajinu, tím hodnověrnější je tato hrozba, protože pokud Rusko obětuje svou schopnost bránit své území konvenčními zbraněmi, automaticky tím dává najevo ochotu bránit se těmi jadernými.

Clint Ehrlich si uvědomuje, že by se jednalo o největší mobilizaci od druhé světové války. Ale základy pro ni už se prý ve veřejném mínění Rusů kladou. Například ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlašuje, že Rusko bojuje proti NATO a Ukrajina je jenom bojiště. A že riziko třetí světové války je skutečné a nemělo by se podceňovat. Navíc, ruská vláda se snaží konflikt spojit s druhou světovou válkou, a tím ho ospravedlnit. Nejde jen o označení Ukrajinců za nacisty, například pověstné Z má znamenat 77 let od Velké vlastenecké války.

Otázka za bilion dolarů je, zda Rusové usoudí, že si druhá světová válka zaslouží pokračování. Zatím to není jasné, říká Ehrlich. Ale varuje, že pokud by Ukrajina dále útočila na ruském území, tak by se situace mohla změnit velice rychle. „Nezáleží na tom, že by omezila své útoky jenom na vojenské cíle, takže by neumírali ruští civilisté. Jakmile by ukrajinská kampaň začala, Rusové by byli schopní jakékoliv výbuchy či požáry svést na Zelenského vládu,“ poukazuje analytik.

Konstatuje také, že západní lídři a analytici se plácají po zádech, že původní ruské plány invaze byly zhatěny, Kyjev je v bezpečí a už jde jen o to, co bude na Donbasu. Ve skutečnosti je však dle Ehrlicha Putin stále odhodlán zvítězit. A ukrajinské útoky mu mohou dát záminku odstartovat válku odznova. „Pokud bude mít schůdnou cestu, jak dostat do hry miliony rezervistů, proč bychom měli předpokládat, že toho nevyužije?“ ptá se.

Plně mobilizované Rusko by podle analytika bylo nejen schopné dobýt Donbas, ale také Kyjev a celou Ukrajinu. „Putin by se pasoval na generalissima na úrovni Stalina – muže, který se na Ukrajině střetl s NATO a vyhrál. Ano, znamenalo by to obrovské ruské ztráty. Ano, civilní oběti na životech by byly hrůzostrašné. Ale nic z toho není důvod si myslet, že k tomu nedojde. Je to naopak důvod takový scénář zastavit, než se z něj stane realita a bude pozdě,“ praví závěrem.

Ehrlich se v této souvislosti věnoval i ruské státní televizi, v jejímž vysílání se už o třetí světové válce hovoří a Rusové jsou připravováni na to, že i ten nejhorší scénář je pořád pro Rusko lepší, protože „Rusové přijdou do nebe“.

„Místo toho, abychom si stěžovali, že Rusové jsou šílení, tak bychom se měli snažit dospět k příměří. Na válku, která by mohla zničit civilizaci, jsou potřeba DVĚ šílené strany,“ radí Clint Ehrlich.

Na útoky na ruském území a jejich podporu ze strany Západu si právě dnes stěžovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Reagovala tak na slova náměstka britského ministra obrany. Považuje to za další důkaz toho, že Ukrajina není ve svých rozhodnutích nezávislá a poslouchá své zahraniční loutkovodiče. Varovala, že takovéto činy nezůstanou bez tvrdé odvety.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

17:10 Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

POHLED IVANA HOFFMANA Tento týden se v Praze odehrává týden duhové hrdosti Prague Pride a Ivana Hoff…