Na vašem místě bych se styděl, vzkazuje Kalousek ministru Havlíčkovi. O co jde?

5. 10. 2019 14:25

Ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karel Havlíček si pochvaluje, kolik peněz kabinet Andreje Babiše (ANO), jehož je členem, vydává z rozpočtu na vědu a výzkum, nejvíc peněz v historii. Když tu náhle zahřmělo od Miroslava Kalouska (TOP 09) „na vašem místě bych se styděl“. Někdejší šéf státní kasy v časech vlády Petra Nečase vytáhl na Havlíčka čísla, která ukazují něco jiného.

Na vašem místě bych se styděl, vzkazuje Kalousek ministru Havlíčkovi. O co jde?
Foto: screen: Twitter M. Kalouska
Popisek: Miroslav Kalousek (TOP 09)

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu, jásá nad čísly, která ukazují, že vláda vydává na vědu a výzkum z rozpočtu nejvíc peněz v historii, Z domácích peněz půjde na vědu a výzkum 37 miliard. Z dotací půjde dalších 10,6 miliardy, což je podle Havlíčka nejvíc v historii.

Server Novinky.cz k tomu poznamenává, že pokud jde o absolutní čísla, říká Babišův ministr pravdu.

Jenže na celou věc existuje i alternativní pohled. Lze se podívat na to, jakou poměrnou část z prostředků, které má vláda k dispozici, vydává právě na vědu a výzkum. A tady se ukáže, že Miroslav Kalousek v roli ministra financí dovolil vydat na vědu víc peněz, než současná vláda. Kalousek v této souvislosti navíc neopomněl připomenout, že on byl ministrem financí v časech krize a prý mu bylo stydno za to, jak málo peněz může dávat na vědu. A současná vláda vydává v poměru k celkovým prostředkům rozpočtu ještě méně.

Pane ministře, v roce 2012 jsem se trápil, že na vědu a výzkum dáváme ze státního rozpočtu pouhých 0,96 % HDP. Byla ale krize, na víc nebylo. Po šesti letech růstu rozpočtujete na příští rok 0,81% HDP, letos je to 0,75% HDP. Na vašem místě bych se místo vytahování spíš styděl,“ nešetří Havlíčka Kalousek. Jeho slova přinesl server Novinky.cz.

Současná ministr\ně financí Alena Schillerová však Kalouskovi vzkázala, že nejde o to, kolik peněz na vědu vláda vydává v poměru k celkovým finančním prostředkům, ale jak efektivně s penězi na vědu a výzkum nakládá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek je pitomec. Kalousek do důchodu? Topolánek opět drsně, nejen o Pirátech

8:51 Michálek je pitomec. Kalousek do důchodu? Topolánek opět drsně, nejen o Pirátech

Bývalý ministerský předseda Mirek Topolánek v novém dílu své Topol Show probral témata, která hýbala…