Nabouraný Sobotka už bude jen sčítat škody. Rozklad strany, odliv voličů, zesměšnění před celým národem. Rozbor ostudy premiéra

7. 1. 2016 4:49

Každý politik se snaží působit dojmem, že je plně pánem jakékoli situace. Odborník na politický marketing Karel Komínek proto upozorňuje, že nabourání do schránky Bohuslava Sobotky tento dojem o premiérovi spolehlivě vyruší. Zveřejnění e-mailů může předsedu vlády a ČSSD oslabit, zhoršit vztahy mezi straníky a v nejhorším způsobit i odliv voličů. Minimalizovat dopad kauzy lze v první řadě aktivním vstupováním do médií, převzetím iniciativy, a ne stáhnutím se do defenzivy.

Nabouraný Sobotka už bude jen sčítat škody. Rozklad strany, odliv voličů, zesměšnění před celým národem. Rozbor ostudy premiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Nic úplně kompromitujícího ve zveřejněné korespondenci z nabourané soukromé e-mailové schránky na premiéra Bohuslava Sobotku nevyplulo, přesto kauza uniklé soukromé pošty může předsedu vlády a ČSSD poškodit. „Ano, je to problém. Každý politik se snaží působit dojmem, že je plně pánem jakékoli situace. Nabourání do schránky tento dojem spolehlivě vyruší. Navíc se jedná již o druhý podobný incident během krátké doby,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Karel Komínek, předseda Institutu politického marketingu.

Kromě momentálního dopadu na šéfa vlády se nabízí i otázka, do jaké míry tato kauza Bohuslava Sobotku poznamená a zda ho bude už trvale provázet při další politické dráze. Vždyť ne nadarmo se říká, že nejhorší, co politika může potkat, je, že se stane směšným. A některé maily mají potenciál premiéra v očích veřejnosti zesměšnit. „V tento okamžik není snadné odhadnout, jak moc to premiéra poznamená. V každém případě hrozeb pro Bohuslava Sobotku je více. Kromě samotné podstaty nabourání do schránky je potenciálně nebezpečný zejména obsah e-mailů,“ upozorňuje Karel Komínek.

Zveřejnění Sobotkových e-mailů může ČSSD způsobit i odliv voličů

Obsah těch zveřejněných je opravdu velmi pestrý. „Jde hlavně o ty, v nichž se píše o postojích k uprchlíkům, o voličích ČSSD, o dojednávání ´trafik´, o náznacích ´velrybářství´ či o vztazích ve vedení ČSSD. Zveřejnění takových e-mailů může premiéra oslabit, zhoršit vztahy mezi straníky a v nejhorším způsobit i odliv voličů. Možná ještě zajímavější než ty zveřejněné mohou být nezveřejněné e-maily, které si útočník mohl schovat pro budoucí vydírání,“ podotýká odborník na politický marketing.

Pro premiéra je určitě velice nepříjemné, že v jednom ze zveřejněných mailů mu právník Radek Pokorný tlumočí názory Šimona Pánka, ředitele organizace Člověk v tísni. Přitom Bohuslav Sobotka vždy tvrdil, že Radek Pokorný je jeho přítel, ale do politiky nijak nezasahuje, ani jeho prostřednictvím neuplatňuje svůj vliv. „Dle mého je na kauze nejhorší naivita, s jakou předseda vlády přistupoval k elektronické bezpečnosti. Po předchozím útoku na jeho Twitter měly být okamžitě provedeny všechny kroky, které by zabránily dalším podobným incidentům. Místo toho jsme o pár týdnů později svědky zcela totožné kauzy, která je však potenciálně mnohem nebezpečnější,“ tvrdí Karel Komínek.

Vyjádření k migraci způsobí další pnutí mezi členskou základnou a vedením strany

Na facebookovém profilu jím vedeného Institutu politického marketingu je zveřejněn jeden z e-mailů, v němž politický poradce premiéra Oto Novotný píše o voličích ČSSD jako sociálně frustrované, xenofobní a nacionalistické konzervativní levici. „Faktem je, že se začátkem války na Ukrajině a imigrační krizí lze vypozorovat, že se v české společnosti vytvořily nové politické proudy. Sociální demokracie na to doplácí více než jiné strany, protože se její voliči se stranou často v těchto nových otázkách neshodnou,“ připomíná expert na politický marketing názorovou propast, která mezi vedením strany a většinou členské základny vznikla.

„Velmi tomu napomáhá i prezident Miloš Zeman, který je známým zastáncem Ruska a odpůrcem imigrantů, obdobné proudy navíc najdeme i v samotné sociální demokracii. ČSSD, respektive část jejího vedení, by se ráda chovala jako moderní levicová strana, ale nemůže, protože ví, že by přišla o část voličů, na kterou čekají strany jako Blok proti islámu. To ovšem nic nemění na tom, že podobné uniklé vyjádření jen způsobí další pnutí jak mezi voliči, tak členskou základnou a vedením ČSSD,“ říká pro ParlamentníListy.cz Karel Komínek.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Sobotka by měl převzít iniciativu, a ne se stáhnout do defenzívy

Zamýšlí se také nad tím, zda by se daly mediální škody této kauzy minimalizovat. „V první řadě je potřeba aktivně vystupovat do médií, převzít iniciativu a nestáhnout se do defenzivy. Odstrašujícím případem je v tomto ohledu europoslanec Ransdorf, který po propuknutí skandálu kolem své osoby s nikým nekomunikoval několik dní. Jediným výsledkem bylo to, že média stihla vyspekulovat několik různých scénářů a upevnit veřejnost v názoru, že je vinen. Pevně doufám, že již v úterý odpoledne došlo v ČSSD ke svolání krizového týmu a ve večerních hodinách k vytvoření strategie dalšího postupu,“ domnívá se odborník na politický marketing.

V souvislosti s touto kauzou se objevily úvahy, že zveřejněné e-maily hrají do karet šéfovi konkurenční koaliční strany Andreji Babišovi, což ještě přiživovala aktivita jím vlastněných médií při publikování „zajímavé“ korespondence. „Nedomnívám se, že by za útokem stáli lidé napojení na některou z parlamentních stran. Premiér se podle všeho stal terčem útoku kvůli svým postojům k uprchlíkům. Stopa může vést k extrémistům, na jejichž webu se screenshoty jako první objevily. Web je schválně umístěn v Kalifornii, aby pro českou policii bylo nemožné materiály odstranit. Nelze ovšem vyloučit ani to, že materiály webu jen někdo dodal a ten je následně zveřejnil,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Karel Komínek.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

21:31 Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

Hostem v pořadu Štrunc! žurnalisty Pavla Štrunce na serveru Info.cz byl komentátor týdeníku Reflex B…